in ,

Çin gibi büyük ve dijitalleşmiş bir ekonomi neden dijital para birimi çıkarıyor?

Çin bitcoin
Çin Devlet Medyası Bitcoin’i 1,4 Milyar insana manşet yaptı

Bir süredir nakitten uzak bir ekonomi politikası izleyen Çin, dijital ödemelere yoğun mesai harcıyor. 2018 yılında 3,8 katrilyon yuan; plastik kartlar, çekler, elektronik transferler ve diğer resmi yöntemler kullanılarak transfer edildi. Bloomberg’e göre 2019’un ilk çeyreğinde AliPay ve WeChat gibi ödeme devleri, 59 trilyon yuan değerinde işlem hacmi yarattı. Güçlü benimsenme sayılarıyla övünen Çin’in dijital bir para birimi başlatmasının ardında belirgin bir gündem var.

Kontrol, kontrol ve kontrol…

Ödemelerin çoğunluğunun özel sektör aracılığıyla yönlendirildiği Çin’in finansal sistemi, hükümetin kontrolü altında. Özellikle Çin ve ABD, kontrolün önemli bir kısmını bırakma konusunda sorun yaşıyor. Bu durum birinin bir dijital para birimi başlatmasını ve ötekinin özel kurumların para yatırabildiğini kabul edemediğini açıklıyor.

Kontrolü kullanma ve tüm veri ve işlemlerden sorumlu olma durumu devlet için çok büyük bir artı. Özel sektör verileri erişemedikleri bir şey değil ancak bu, tüm süreci devlet için kolaylaştırıyor.

Eski PBoC Başkanı Zhou Xiaochuan, dijital para projesinin başlatıcısı. Amacı Çin için yeni ve yenilikçi bir ödeme sistemi oluşturmaktı, bu yüzden asla Bitcoin gibi başkaları tarafından yönetilen ve kontrol edilen bir standardı benimsemeleri gerekmeyecekti.

Çin söz konusu para birimini Blockchain üzerinde kurmak istemiyor

Çin’in dijital para birimi daha önce aktardığımız üzere gerçek bir kripto para birimi. Ancak bu para merkezsiz değil. Çin, söz konusu parayı merkezi bir kripto para birimi yapan kriptografik imzalar ve anahtarlar kullanıyor.

PBoC, sistemdeki verimlilik kısıtlamaları nedeniyle bunu bir Blockchain üzerinden başlatmak konusunda tereddüt ediyor. Zira merkezi bir sunucu, bir Blockchain’den çok daha fazla işlemi gerçekleştirebilir.

Aynı zamanda söz konusu para biriminin bir Blockchain üzerinden başlatılmasının bir anlamı olmadığı, çünkü oluşturulması gereken bir fikir birliğinin söz konusu olmadığı ifade ediliyor. Ağ düzeyinde yönetim eksikliği, bir Blockchain’in sürece değer katmayacağı ve verimliliği azaltacağı anlamına geliyor.

btcmanager

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Analistler uyarıyor: Bitcoin fiyatı gizli düşüşün sinyalini verdi!

Analistler uyarıyor: Bitcoin fiyatı gizli düşüşün sinyalini verdi!

Binance dokuzuncu yakım işlemini tamamladı: BNB fiyatı ne durumda?

Endişelendiren tahmin: Binance Coin yüzde 40 düşebilir!