in

Bu üniversite blockchain teknolojisiyle ilgili gizlilik sorunları tespit etti

blockchain
Güney Avustralya Üniversitesi'nden bir araştırma makalesi, gizliliği daha iyi koruyabilmesi için blockchain teknolojisinin iyileştirilmesi gerektiğini öne sürüyor.

Güney Avustralya Üniversitesi’nden bir araştırma makalesi, gizliliği daha iyi koruyabilmesi için blockchain teknolojisinin iyileştirilmesi gerektiğini öne sürüyor.


Perşembe günü bir üniversite blog yazısında açıklanan araştırma bulguları, blok zincirini güvenli kılan özelliklerin, özellikle Avrupa standartları kapsamında kişisel gizlilik için de sorunlu olduğunu gösteriyor.

Çalışma, yeni ortaya çıkan teknoloji araştırmacısı Dr. Kirsten Wahlstrom tarafından, yine Avustralya’daki Charles Sturt Üniversitesi’nden Dr. Anwaar Ulhaq ve Prof. Oliver Burmeister ile birlikte yürütüldü.

İnsanların mahremiyeti

Ekip, blockchain ve nesnelerin interneti gibi gelişmekte olan teknolojilerin, verileri değişmez bir şekilde depoladıkları şekilde insanların mahremiyetini tehlikeye atma potansiyeline sahip olduğunu keşfetti.

Bunun nedeni, blok zincirlerinin, gelecekteki işlemleri doğrulamak için katılımcıları tanımlamak üzere kullanılabilecek veriler dahil olmak üzere önceki işlemlerin ayrıntılarını kullanmasıdır.

Wahlstrom, “Birinin ayrıntıları bir blok zincirine gömüldüğünde, sistem asla unutmaz. Evet, bu ayrıntılar şifrelenmiş olabilir, ancak bunlar aynı zamanda geri döndürülemez bir defterin parçası ve bulutta da var” diyor.

Belge, AB’deki son yasal gelişmelere atıfta bulunuyor. Bu durum  vatandaşların internette barındırılan verileriyle ilgili olarak “unutulma hakkına” sahip oldukları anlamına gelir.

Wahlstrom, bir blok zinciri var olduğu sürece, insanların verilerini geri çekme hakkına sahip oldukları yönündeki Avrupa kararıyla çelişiyor.

Benzer endişeler var

Ağustos ayında, Electronic Frontier Foundation dijital haklar grubu, tıbbi kayıtların bir blok zincirinde saklanmasına izin veren önerilen bir Kaliforniya yasasıyla ilgili benzer endişeleri dile getirdi.

Wahlstrom, mahremiyetin ne olduğu ve hükümetlerin ve kuruluşların neyi korumaya çalıştığı konusunda net bir ayrım geliştirmek için standartların şimdi güçlendirilmesi gerektiğini belirtti ve “asıl sorun, hala çevrimiçi bir dünyada ‘mahremiyetin’ gerçekte ne anlama geldiğini anlamakta zorlanıyoruz” diye ekledi.

Araştırma, Holochain’i gizlilik sorununu ele alabilecek bir teknoloji örneği olarak gösterdi.

Proje, bir eş nodelar ağındaki bir anahtarla ilişkili verileri kaydedebilen ve bir blok zincirinin her şeyi kapsayan “defterinden” kaçınan dağıtılmış bir veritabanı biçimi olan dağıtılmış karma tabloları kullanıyor.

Wahlstrom, “Bu, bireylerin tüm ayrıntılarını açıklamadan veya bulutta kalıcı olarak depolamadan verileri doğrulamasına olanak tanıyor” diyor.

Coindesk


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin madencilik devinden kritik ortaklık

Bitcoin madencilik devinden kritik ortaklık

Eterbase’den çalınan fonlar bu Bitcoin borsalarına gönderildi

Eterbase’den çalınan fonlar bu Bitcoin borsalarına gönderildi