Binance
featured
Binance

Bitcoin (BTC) on-chain göstergeleri, tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaştı; BTC fiyatı için sırada ne var?

service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para haber – Bitcoin (BTC) on-chain göstergeleri, tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaştı; BTC fiyatı için sırada ne var? Son birkaç haftadır devam eden Bitcoin (BTC) fiyat konsolidasyonu, volatilitenin dip seviyelere düştüğü bir süreç olarak görünüyor ve yatırımcılar için bir türlü bitmek bilmeyen bir bekleyişi işaret ediyor. BTC fiyatı 29.000 ila 30.000 dolar aralığında dalgalanmaya devam ederken, birkaç on-chain gösterge aşırı ilgisizlik ve tükenmişlik durumuna ulaştı.

Hadi birlikte, daha fazla yukarı yönlü fiyat hareketi için yeterli gücün eksikliğine işaret eden bazı on-chain göstergelere göz atalım.

Bitcoin’de Sınırlı Girişler

Gerçekleşmiş Piyasa Değeri (Realized Cap), on-chain analizde önemli bir araç olarak öne çıkıyor ve başlangıçtan bu yana toplam sermaye girişini yansıtıyor. Gerçekleşmiş Piyasa Değeri’nin boyutu ve değişim hızı, önemli görüşler sunuyor ve bu yıl Bitcoin’e 16 milyar doların üzerinde (+4.1%) giriş yaptığını gösteriyor.

Ancak, 2021-22 yükseliş trendinde görülen keskin artışla karşılaştırıldığında yükseliş göreceli olarak yavaş bir hızda gerçekleşiyor gibi görünüyor. Bu, sermayenin girdiğini gösterse de, bunun nispeten yavaş bir hızda gerçekleştiğini düşündürüyor.

BTC fiyatı için sırada ne var?

Bitcoin Volatilitesinin Sıkışması

Bitcoin Bollinger Bantları, Bitcoin volatilitesinin tarihsel düşük seviyelere çöktüğünü gösteriyor. Üst ve alt Bollinger Bantları sadece %2.9 farkla ayrılmış durumda, bu düşük volatilite sıkışması sadece 2016 ve Ocak 2023’te iki kez görüldü.

BTC fiyatı için sırada ne var?

Volatilite azalmasını (yatırımcı tükenmesi) anlamanın bir başka yolu da, yatırımcıların paralarını nasıl harcadığına bakarak anlaşılabilir. Bu bağlamda Gerçekleşen Değer, ölçü olarak alınabilir:

Yüksek Volatilite: Yüksek volatilitenin olduğu durumlarda, yatırımcılar paralarını genellikle mevcut spot döviz kuruyla karşılaştırıldığında daha yüksek (zararla sonuçlanan) veya daha düşük (karla sonuçlanan) fiyatlarla edindikleri koinlerde harcarlar.

Düşük Volatilite ve Tükenme: Düşük volatilite zamanlarında (yatırımcıların tükenmiş olduğu zamanlar), zincir üzerinde hareket eden koinlerin çoğunun, muhtemelen mevcut spot kura çok yakın fiyatlarla edinildiği düşünülür. Bu, gerçekleşen kar veya zararın minimal olduğu anlamına gelir.

Satış Tarafı Risk Oranı, bunu izlemek için faydalı bir araçtır. Bu oran, gerçekleşen kar veya zararın mutlak değerini (varlık değerindeki değişim) gerçekleşen sermayeye (genel varlık değeri) karşı karşılaştırır. Kısa vadeli sahipler (KVS) için bu oran şu anda tüm zamanların en düşük seviyesindedir.

Bu, bu fiyat aralığında kar veya zarar elde etmeyi amaçlayan neredeyse tüm yatırımcıların bunu zaten yaptığını gösterir. Sonuç olarak, piyasa muhtemelen yeni harcamaları teşvik etmek için bir katalize ihtiyaç duyabilir, bu da yaklaşan volatiliteyi işaret edebilir,

Uzun Vadeli Bitcoin Holder’lar

Uzun Vadeli Holder’lar tarafından elde tutulan Bitcoin miktarı sürekli olarak artmakta ve 14.6 milyon BTC ile rekor seviyeye ulaşmış durumda. Buna karşılık, Kısa Vadeli Holder’lar tarafından elde tutulan arz, 2.56 milyon BTC ile yıllıkta oldukça düşük bir seviyeye gerilemiştir.

Özetle, bu durum Bitcoin yatırımcılarının güçlü bir inanç sürdürdüğünü gösteriyor, çünkü çok azı varlıklarını satmayı tercih ediyor.

 

BTC fiyatı için sırada ne var?

coingape

Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan, Twitter hesabımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


BTC fiyatı için sırada ne var yazısı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Binance

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: