Bitcoin ile mal kaçırıyor

Boşanan çiftler Bitcoin ile mal kaçırıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boşanan çiftler Bitcoin ile mal kaçırıyor. Günümüzde boşanan çiftlerin birbirlerinden mal kaçırması olgusu da teknolojiye uydu. Artık çiftler mal kaçırıken Bitcoin gibi kripto paraları kullanmaya başladı. İngiltere’de bir kişi, malvarlığını boşanacağı eşiyle paylaşmamak için sahip olduğu her şeyi satıp Bitcoin gibi kripto paralara yatırdı. Bu tür paraların takibi yapılamadığı ve yasal zemini de olmadığı için mahkeme paraya el koyamadı. Avukat Cevat Kazma, düzenleme yapılmaması halinde bu durumun Türkiye’de de hak kayıpları ve mağduriyete yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Bitcoin her ne kadar bazı ülkelerde alışveriş yaparken kullanılabiliyor olsa da, takip edilememesi ve henüz yasalarca kabul görmemiş olması nedeniyle hak kayıplarına ve mağduriyetlere de yol açabiliyor.  Bu nedenle uzmanlar bu konuda dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. Geçtiğimiz aylarda İngiltere’de yaşanan olay da buna iyi bir örnek. Yasal boşluktan yararlanan bir kişi Bitcoin’e yatırım yaparak eşinden adeta mal kaçırdı. Mal paylaşımı sırasında adamın malvarlığının tahmin edilenden çok daha az görünmesi üzerine eşi itiraz etti. Durumu araştıran kadın, adamın tüm malvarlığını son iki yıldır Bitcoin gibi kripto paralara yatırdığını ortaya çıkardı. Mahkemeye itiraz eden kadın her ne kadar haklı görünse de, mahkeme ilgili para biriminin resmi olmadığını ve el konulamayacağına karar verdi.  Bu karar tüm dünyada kişilerin Bitcoin’i kendi çıkarları doğrultusunda nasıl kullanabileceğini de gözler önüne serdi.

Çiftler Bitcoin ile mal kaçırıyor, düzenleme gerekli

Benzer bir durumun Türkiye’de yaşanması halinde neler olabileceğini anlatan Avukat Cevat Kazma,  kripto paraların henüz emtia ya da bir para birimi olmadığını söyledi. Yasal bir düzenleme olmadığı için de paylaştırılmasının şu aşamada mümkün olamayacağını, bu durumun da mağduriyetlere yol açabileceğini belirtti.

Cevat Kazma konuyla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

Mevcut durumda Bitcoin’in tespiti zor. Yasal düzenleme olursa mahkemeler tedbir kararı verip, o paralara el koyabilir.

Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: