in

Blockchain ile oylama sanıldığı gibi güvenli olmayabilir mi? MIT açıkladı

Blockchain ile oylama sanıldığı gibi güvenli olmayabilir mi? MIT açıkladı
Blockchain ile oylama sanıldığı gibi güvenli olmayabilir mi? MIT açıkladı

Kripto Para Haber – Vitalik Buterin de dahil olmak üzere birçok endüstri uzmanı, son günlerde şeffaflık ve verilerin değişmezliğini içeren özelliklerine dayanarak, Blockchain teknolojisinin oylama sistemlerini yeniden şekillendirmeye nasıl yardımcı olabileceği konusundaki görüşlerini aktarıyor.

Blockchain ile oylama sanıldığı kadar güvenli olmayabilir

Konuşulanlar seçimlerin güvenliğini sağlamak için umut verici görünse de, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) araştırmacılar karşıt bir açıklama ile gündeme oturdu. Araştırmacılar, Blockchain tabanlı oylamanın, oylama sistemleri için daha fazla güven sorununa yol açabileceğinden korkuyor.


Çevrim içi ve çevrim dışı oylama sistemleriyle ilgili güvenlik risklerini analiz eden MIT araştırmacıları, elektronik oylamanın daha riskli olduğunu ve blok zincirinin bile kolayca manipüle edilebileceğini savundu. Araştırmacılar, blok zinciri teknolojisinin oylama sistemlerinin güvenliğini artıracağına dair raporları reddederken blok zinciri tabanlı oylamanın tespit edilemeyen ve ülke ölçeğinde seçim başarısızlıkları ile durumu daha da kötüleştireceğini savundu.

“Hackerlar sistemi manipüle ederse problem daha büyük olur.”

Araştırmacılar, bir seçim sonucunun yanlışlıkla veya bir bilgisayar korsanı tarafından tespit edilmeden manipüle edildiği bir durum ortaya attı. Hatalar tespit edilirse seçimin tekrar edilmesi gerekeceğini belirten MIT araştırmacıları, Blockchain tabanlı oylamaların “ciddi başarısızlıklar” getirileceğine inanıyor. Araştırmacılara göre elektronik oylamaya güvenlik sağlamak yerine daha fazla sorunla sonuçlanabilir.

MIT araştırmacıları, fiziksel ve posta yoluyla oylamayı oylama için daha güvenli bir sistem olarak değerlendirdi. Kağıt oy pusulalarının seçimlerde daha fazla doğruluk sağladığını ve bundan yararlanmanın daha zor olduğunu savundular. “Bir seçimin temel amacı, kaybeden partiye aslında kaybettiklerini kanıtlamaktır.” diyen araştırmacılara göre, yoğun incelemelerde bile, uygulanabilir bir seçim sistemi, sonuçların doğru olduğunu kanıtlayan, ilgili taraflara ikna edici kanıtlar sunmalı.

Peki sizce en güvenli seçim sistemi hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

cryptopolitan


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kırgızistan kripto para sektörünü düzenlemek için yeni yasa çıkarıyor!

Kırgızistan kripto para sektörünü düzenlemek için yeni yasa çıkarıyor!

18.700 dolar civarında duran Bitcoin için sıradaki hamle ne olacak? 20 Kasım BTC fiyat analizi

Citibank genel müdüründen 2021 için “sıra dışı” Bitcoin tahmini!