in , ,

Bitfinex’den Bitcoin’in fiyatının Tether tarafından manipüle edildiğini iddia eden araştırmaya cevap

Bitfinex
Bitfinex ’den BTC fiyatının Tether tarafından manipüle edildiğini iddia eden araştırmaya cevap

Belki de dünyanın en tartışmalı kripto para borsası olan Bitfinex, sonunda, 28 Ekim 2019’da John M Griffin ve Amin Shams’ın tarafından yayımlanan ‘Bitcoin Gerçekten Tether’siz mi?’ başlıklı araştırma makalesi için resmi bir açıklama yaptı. Araştırma yazısı, Bitcoin fiyatını büyük ölçüde değiştiren büyük bir oyuncu kaynaklı ve 2017’de fiyatı yaklaşık 20.000 dolara yükselttiği iddia ediliyordu.

Araştırma makalesinde şöyle bahsediliyordu:

Ek olarak, bir büyük oyuncunun Bitfinex’teki Tether -Bitcoin değişiminin yarısından fazlasıyla ilişkili olduğunu tespit ediyoruz, bu da Tether’in piyasaya dağıtımının büyük bir oyuncudan olduğunu ve satın almak için Bitfinex’e nakit getiren birçok farklı yatırımcı olmadığını ortaya koyuyor.

Araştırma, Bitcoin ve Ethereum ve Monero gibi diğer kripto para fiyatlarının belirlenmesinde dünyanın en büyük stabil coin’inin rolünü genişletti. En önemlisi, “Tether’in piyasadan çekilip piyasaya sürülmesi” ile “arz edenin”  çekmesi ve “talep edenin” için “sürmesi” olarak sonuçlanmasıydı. Griffin ve Shams’ın makalesinde ayrıca Bitcoin’in “fiyat etkisinin Tether ihracı tarafından yönlendirildiği” belirtildi.

Fiyat etkisi, negatif geri dönüş dönemleri ve Tether’in basılmasından sonraki dönemlerden sonra, yani sistemde muhtemelen Tether’in aşırı fazla olduğu durumlarda mevcuttur […] Ayrıca, fiyat etkisi büyük oyuncunun ticareti ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Poloniex, Bittrex veya diğer Tether borsalarındaki diğer hesaplardaki oyuncularla değil.

Bitfinex iddialarla ilgili resmi bir açıklama yaptı

Araştırmanın, piyasaya sürülen hipotezi, yani Tether’in talebe dayalı olmaktan ziyade tedarik odaklı olduğunu tespit edildiği sonucuna varıldı. “Genel olarak, bulgularımız fiyat manipülasyonunun kripto para birimleri üzerinde önemli çarpıtma etkilerine neden olabileceği görüşü için destek sağladığını”

Tüm araştırmaya bir cevap olarak, Bitfinex, bunun “önceki makalelerinin zayıflamış, ancak aynı zamanda kusurlu bir versiyonu” olduğunu söyledi. 2017’de Bitcoin artışından tek bir balinanın sorumlu olabileceği iddiasıyla birlikte metodolojik kusurlar olduğu da eklendi.

Bitfinex’in açıklamaları özetle:

Yazarların ulaştığı iddia edilen sonuçlar, tam bir veri setinin yokluğundan muzdarip olan hayali şeyler üzerine kuruludur. Birçok eksiklikten birine örnek olarak, yazarlar, işlemlerin önemli zamanlamaları ya da farklı borsalardaki sermaye akışı hakkında kesin verileri olmadığını açıkça itiraf ediyorlar.

Yapılan açıklama aynı zamanda yazarların kripto para piyasası ve Tether’in nasıl çalıştığı konusundaki eksikliklerini de ele almaktadır. Borsa, tüm araştırmanın kripto para alanına katılan kişilere “hakaret” olduğunu ekledi, ”ayrıca Tether’in pazar manipülasyonu ile hiçbir bağlantısı olmadığını ısrarla söylerken ilgili hipotezin ortaya koyduğu gibi hareketin arz odaklı olmadığına vurgu yaptı:

Tether token ihracı Aralık 2017’den beri dört kat arttı. Bu büyüme bir manipülasyon ürünü değil; Tether’in kripto para ekosistemindeki verimliliği, kabulü ve geniş kapsamlı kullanımının bir sonucudur.

ambcrypto


Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Makro faktörlerden kırmızı alarm: Kripto sektörü dibi henüz görmemiş olabilir

Bitcoin’de yine hareketli bir Cuma yaşanıyor! BTC sağlam satışlar görüyor

Ethereum (ETH) toparlanmaya başladı

8 Ekim Ethereum analizi: ETH fiyatı için bir durak neresi?