in , ,

Bitcoin’in kullandığı enerji bankalardan daha az

Popüler şirketin yöneticisi: “Bitcoin 20 bin doları geçecek.”
Popüler şirketin yöneticisi: “Bitcoin 20 bin doları geçecek.”

Temiz enerji teknolojisi araştırmacısı Alessandro Bianchi’nin yeni yayınlanan araştırmasında, Bitcoin’in ne kadar enerji kullandığı hakkında endişelenmeye gerek yok. Bianchi, Bitcoin’in kullandığı enerji verimsizliği sıklıkla sorun olarak ifade edilmesine rağmen, geleneksel bankacılığın karbon ayak iziyle kıyaslandığında çok küçük olduğunu belirtiyor.

”Bitcoin’in kullandığı enerji miktarı yerine kaynağına odaklanmalı.”

Bianchi, Bitcoin madenciliğinin ne kadar enerji kullandığını tartışmak yerine, o enerjinin nereden geldiğini tartışmamız gerektiğini şu şekilde açıklıyor:

Birçok kişinin, enerjinin sadece tüketimine bağlı olarak, yenilenebilir enerji sistemlerinin en temel faydalarından birini anlayamadığına inanıyorum. Elektrik üretimi, çevre üzerinde asgari bir etkiyi sürdürür. Bu yüzden Bitcoin üretiminde asıl tartışılması gereken konu, Bitcoin’i kim üretiyor ve enerji kaynağını nereden sağlıyor.

Bianchi, Bitcoin ağının tamamının, 2017’de 30 adet tarrawatt saat kullandığını tahmin ediyor. Bu durum, aynı yılın tamamında 100 adet terrawatt (1.000.000.000 kilowatt) saat kullandığı tahmin edilen, bankacılık sisteminin tamamıyla kıyaslandığında oldukça küçük bir değer. Ayrıca, Bitcoin 100 kat büyüse bile, üretilen enerjinin sadece %2’sini kullanacağını açıklıyor.

Bitcoin zamanla daha verimli hale gelecek

Ayrıca, herhangi bir teknoloji gibi, Bitcoin de zamanla daha verimli hale gelecek. Zaten madencilik algoritmaları ile Bitcoin’den çok daha verimli sayısız kripto para var. Her olasılıkla gelecekteki bir hard fork Bitcoin’i daha verimli hale getirecek.

Bitcoin’in enerji tüketimi, ağın büyük bir eleştirisi olarak sıklıkla dile getirildiği için, perspektife koymak önemli. Büyük resimde, diğer klasik sistemlerle kıyaslandığında, Bitcoin’in, en büyük enerji tüketimine sahip olmadığını görmek kolay. Bitcoin’in enerjiyi nasıl kullandığı üzerine odaklanmak yerine, belki de enerjinin nereden geldiğini araştırmalıyız.

Chepicap

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Bitcoin Core (BTCC) ekibine göre hard fork bir başarı örneğiydi.

Bitcoin Core (BTCC) ekibine göre hard fork bir başarı örneğiydi

Verge yeni güncellemesi ile gelişmeye devam ediyor