in , ,

Bitcoin’in (BTC) bu 3 şirket kontrolünde olması endişe yaratıyor

btc madenciliği
Bitcoin’in (BTC) bu 3 şirket kontrolünde olması endişe yaratıyor

Bitcoin (BTC) madenciliği, büyük madencilik havuzların ile ciddi rekabet halinde olan bireysel kripto para madencileri için sürekli zorlaşıyor.


Şu anda Bitmain, Uygulamaya Özel Entegre Devre madencileri (ASIC) üreten en büyük üretici firma ve bununla birlikte, Bitcoin (BTC) ağındaki en büyük maden havuzlarının bazılarını da kontrol ediyor. Üzerinde çalıştığı Bitcoin’in tek özelliği, kimsenin üzerinde kontrol sahibi olmaması. Ancak şu anda üç şirket, Bitcoin madenciliği üzerinde yüzde 40’tan fazla kontrole sahip. Bunlardan ikisi BTC.com ve Antpool yalnızca Bitmain tarafından işletiliyor. Bu durum, endüstride, en büyük kripto paranın madenciliğinin merkezileşme yolunda olabileceği endişesine yol açıyor.

Genesis madenciliği CEO’su ve Bitcoin madenciliğinin tecrübeli ismi Marco Streng, geçen ay Bitcoin Konferansında kripto paranın madenciliğinin merkezileşmesi konusundaki endişelerini dile getirdi. Bu sorunu çözmenin tek yolunun Bitcoin madenciliği protokolünü yükseltmek olduğunu söyledi. Bitmain gibi büyük şirketler, amatör madencilerin rekabet etmesini her geçen gün zorlaştırıyor.

Bitmain, Bitcoin madenciliğinde önemli bir paya sahip

Bir şekilde Bitmain, Bitcoin madenciliğine tahsis edilen hash gücünün yarısından fazlasını almayı başarırsa, eski bir bloğu değiştirme ve hileli olarak işlemleri değiştirme yetkisine de sahip olabilir.

Şu anda, Bitcoin madencilerinin yüzde 22’si gerçekten isimsiz. Geri kalan, toplam Bitcoin madenciliğinin yüzde 28’inden fazlasını kontrol eden ViaBtc, Rush havuzu ve F2 havuzu gibi kendisine tahsis edilmiş madencilik havuzu organizasyonları tarafından kontrol ediliyor.

Forbes korkutan BTC senaryosunu ortaya koyuyor

Forbes raporuna göre, teorik olarak, ilk dört madencilik havuzu bir araya gelirse, madencilikle ilgili bir saldırıyı gerçekleştirmek veya blok zinciri yeniden düzenlemek için yeterli güce sahip olacaklar. Ve ikisi, Bitmain tarafından işletiliyor. Bu senaryo, kripto endüstrisinin insanları için oldukça endişe verici bir durum.

coinnounce

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üç popüler analistten güncel Ethereum tahminleri: ETH nereye gidiyor?

Ethereum terfi için hazır: İşte ETH’yi altcoin’lerden ayıran eşsiz özellikler

MoneyGram ve ripple

Ripple’dan ABD Senatosuna açık mektup