in ,

Bitcoin nedir, ne işe yarar, nerede kullanılır?

Bitcoin 9 bin doların altına mı dalacak yoksa fırlayacak mı? Analistler cevaplıyor
Bitcoin nedir

Son zamanlarda bilinirliği iyice artan Bitcoin nedir, ne işe yarar, nerede kullanılır? En çok sorulan soruların başında yer alan bu üç soruyu basit ve yalın bir dille yanıtlayalım.


Bitcoin nedir ?

Bitcoin nedir sorusunun en basit cevabı: Herhangi bir merkeze bağlı olmayan, internet üzerinden gönderip alabildiğiniz ilk dijital para birimidir.

Bu tanımlama bizlere her ne kadar yabancı bir tanımlama olsa da, günümüzde artık alışılagelmiş ve sayısı her geçen gün artan bir kitle tarafından kabul görmeye başlamış bir ödeme yöntemi haline gelmektedir.


Nasıl sahip olabilirim? 

Bitcoin kullanıcısı olmak oldukça kolaydır. Blokchain cüzdanı hizmeti veren herhangi bir e-cüzdan üyeliği yaparak anında bir bitcoin kullanıcısı olabilirsiniz.

https://koinim.com/trade/#trade-btc
https://www.btcturk.com/

… gibi bitcoin alım-satım hizmeti veren sitelere çok basit bir üyelik sonrasında, hem bitcoin cüzdanınıza sahip olabilir, hem de güncel kurlardan bitcoin alım-satımı yapabilirsiniz.

Bitcoin kuru

2009 yılında üretilmeye başlayan bir btc, koin borsalarında sadece 0.001$ kurundan işlem görmekteydi. Sırasıyla 10$-100$-500$ ve günümüzde 1,000$’ın üzerinde bir kurdan işlem görmekte.

http://coinmarketcap.com/

Bitcoin (BTC) ne işe yarar? 

Bu sorunun cevabı sizin ne istediğinizle alakalı. Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz.

Tıpkı dövize yatırım yapmak gibi. Ancak btc de durum biraz daha farklı. Bir döviz yatırımcısı olmak için, döviz borsalarını çok iyi takip etmek ve konuya oldukça hakim olmak gerekir. Bu durum, btc de biraz daha basittir. Çünkü artış-düşüş grafiği bir döviz birimi gibi çok ufak rakamlardan ziyade, gözle görülür rakamlarda olmaktadır.
Örneğin; bu haberin yayınlandığı tarihte bir btc; 1,280 $ iken, bundan sadece 2 ay önce 800$, 4 ay önce 600$ seviyelerinden işlem görmekteydi.
Aradaki yükseliş-düşüş rakamları çok yüksek olduğundan, bu yatırımınızdan kar elde etmeniz de gayet basit… günlük kurları takip etmeniz yeterli.
Bunun için kendinize bir barometre belirleyebilirsiniz.
Diyelim ki, 1,280$ kurundan bir btc aldınız. Barometreniz çok açık, 1,380$ ve üzerine çıktığında btc’nizi bozdurup, düşük seviyelerde tekrar satın alabilirsiniz.
Bu hareketi düzenli olarak yaptığınızda, siz de yatıtım miktarınız ölçüsünde kazançlar sağlayabilirsiniz. Almış olduğunuz kurdan çok daha aşağılara düştüğünde paniğe kapılıp bozdurma yapmayınız. Bu durumda sabır önemlidir, barometre kurunuzun üzerine çıkana dek bekleyiniz.

İkinci seçeneğiniz ise, btc’yi bir ödeme aracı olarak kullanmak. Ülkemizde henüz btc kabul eden işletmelerin sayısı elle tutulur rakamlarda olmasa da, dünyada şu an 100 binin üzerinde işletme ödeme alma aracı olarak btc’yi kabul etmekte. Aralarında amazon.com gibi devlerin de yer aldığı bu şletmelerden, bitcoin ile alışverişler yapabilirsiniz.

Üçüncü seçeneğiniz ise, btc’yi bir para transfer aracı olarak kullanabilirsiniz. Gerek yurt içi, gerek se yurt dışına para göndermeniz gerektiğinde bunu, herhangi bir bankaya ve yüksek transfer ücretlerine ihtiyac duymadan bitcoin hesabınızla yapabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için karşı tarafın bir btc hesabı açması yeterli.

Genel bakış

Ülkemizde bitcoin ile ilgili yasal mevzuatlar konusunda herhangi bir somut adım atışmış olmasa da, yeni yeni bu konuyla ilgili güzel haberler almaya başladık.
Örneğin, SERMAYE PİYASASI KURULU Araştırma Daire Başkanlığının 20.10.2016 Tarihli Görevlendirmesi Uyarınca 2 aylık bir çalışmanın sonunda hazırlanan rapor her ne kadar SPK’nın resmi görüşünü yansıtmayıp tamamen araştırmacının kendi görüşlerini içeriyor olsa da tam anlamıyla objektif ve geleceğe ışık tutacak bir çalışma olarak değerlendirilmelidir.
SPK’nın yayınladığı, Dr. Abdurrahman Çarkacıoğlu tarafından yapılan bu araştırma raporunun özeti, ülkemizde de kripto para sektörünün geleceğiyle ilgili pozitif algının yavaş yavaş oturduğunu gösteriyor.

Bitcoin’le beraber duyurulan Blok-Zincir teknolojisi ise, güvenilir bir aracıya ihtiyaç duyulan, tüm hizmetlerde kullanılabilecek, bir teknolojik çözümdür. Blok-Zincir, Bitcoin’in başarısına da endeksli değildir.
Bitcoin ve onun getirdiği teknolojilerin, kullanım alanı ve yaygınlığı gün geçtikçe artmaktadır, bunun karşısında ise hükümetler Bitcoin’e karşı olumlu bir endişelilik halindedirler.
Ülkemizin de, tüm dünya devletleriyle birlikte, Bitcoin’i olumlu bir endişelilikle izlemesinin uygun olacağı düşünülmektedir. Tüm riskleri değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılırsa, Bitcoin pazarından, gelir elde etmemiz de mümkün olabilir. Örneğin; ülkemizde hizmet veren bir Bitcoin Borsası henüz kurulmamıştır, bunu düzenleyen bir mevzuat, ülkemizi Bitcoin pazarında, bir adım öne çıkarabilecektir.

Raporun tamamına linkten ulaşabilirsiniz.
spk.gov.tr/yayingoster.aspx?yid=1130&ct=f&action=downloadfile

2 Comments

Leave a Reply

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Ethereum nedir?

    BTCC, Mobi Uygulamasını Başlattı, Bitcoin Banka Kartı Piyasasına Girdi