in ,

Bitcoin ve etik: Gazetecilik etiği Bitcoin milyoneri olmasını engelledi.

Başbakan Loong, Singapurluları düzenlenmemiş kripto platformlarına karşı dikkatli olmaları için uyardı
Başbakan Loong, Singapurluları düzenlenmemiş kripto platformlarına karşı dikkatli olmaları için uyardı

Kripto Para Haber– Rethinking News’in kurucusu ve eski Washington Post teknoloji muhabiri Timothy B. Lee, Bitcoin sahibi gazetecilerin etiği hakkında bir yazı kaleme aldı. Lee, gazetenin kendisine kripto para birimini nasıl sattırdığını anlattı.

Lee şöyle yazdı:


“En net çıkar çatışmaları, bir muhabirin hakkında haber yaptığı bir şirketle doğrudan bir mali ilişkisi olduğunda ortaya çıkar. Örneğin hiçbir saygın haber kuruluşu, teknoloji sektörü hakkında yazarken Google için danışmanlık işi yapmama izin vermez, çünkü Google’ın olumsuz haberlerini yapmam halinde bana danışmanlık için ödeme yapmamalarına dair endişelenmem gerekirdi. Google hisselerim olsaydı, sahip olduğum hisseler Google hakkında yapacağım haberlerin kapsamını gölgeleyebilirdi.”

Lee yazısında şöyle devam etti:

“Google hissesine sahip olan biri, kelimenin tam anlamıyla Google’ın başarısına yatırım yapar ve finansal yatırım, psikolojik bir yatırıma da yol açabilir. İnsanlar tamamen rasyonel değildir. Herhangi bir emlakçının size söyleyeceği gibi, insanlar evlerinin değerini sürekli olarak abartıyorlar. Bitcoin ile de öyle. Net varlığımın çoğunluğunu oluşturacak kadar çok sahip olsaydım, Bitcoin hakkında objektif olmak benim için zor olabilirdi.”

Bu fotoğraf paylaşan gazeteci şunları da belirtti:

“Bu fotoğraf 2013 yılında Bitcoin’lerimi tutan bir “kağıt cüzdan” koleksiyonunu gösteriyor. Bitcoin’leri elimde tutsaydım, bu kağıt parçalarının her biri bugün yaklaşık 280.000 dolar değerinde olurdu. Toplamda 56 Bitcoin’im vardı, bu nedenle bugünün fiyatı olan 35.000 dolar ile Mayıs 2013’teki bitcoin birikimim bugün neredeyse 2 milyon dolar değerinde olacaktı. Ne yazık ki, o ay Washington Post’ta yeni bir işe girmiştim. Bitcoin hakkında yazmayı planladığımdan, Post’un kuralları gereği Bitcoin varlıklarımı tasfiye etmemi gerektiriyordu. Değerlerinin artacağını düşündüğüm için BTC’lerimi tutmayı tercih ederdim. Ama ne kadar artacağını farkında değildim.”

Bitcoin şüpheciliğinden Bitcoin boğasına

Lee’nin yazısı şöyle devam ediyor:

“Hikaye, blogum ve Ars Technica için Bitcoin hakkında yazmaya başladığım 2011 yılında başlıyor. Başlangıçta, bir Bitcoin şüphecisiydim. Bitcoin’in fiyatı Haziran 2011’de 30 dolar civarında zirveye ulaştığında ve ardından yıl sonundan önce 2 dolara indiğinde kendimi haklı hissettim. Ama sonra Bitcoin’in fiyatı tekrar yükselmeye başladı ve ben BTC şüpheciliğimi yeniden gözden geçirmeye başladım. Ocak 2012’de BTC 6 dolara ulaştığında, bunun büyük bir anlaşma olacağından oldukça emindim. Bitcoin’in yüzde 93’lük bir düşüşün ardından ralli yapmasının, kalıcı bir güce sahip olacağını gösterdiğini düşündüm.

Ocak ve Şubat 2012’de ortalama 6,50 dolar civarında bir fiyatla 108 bitcoin almak için 700 dolar harcadım. Coinbase 2012’de henüz mevcut değildi. Dolandırılma ihtimalime karşı olumsuz tarafımı sınırlamak için 100 ila 200 dolar arasında artışlarla satın aldım. Güvenliklerini korumak için bitcoinlerimi kağıt cüzdanlara aktardım – sayfa başına sekiz bitcoin.

2013 yılına kadar ağırlıklı olarak Ars Technica ve Forbes için yazan bir serbest yazardım. Her iki yayınla da konuştum ve elde ettiklerimi okuyuculara açıkladığım sürece Bitcoin tutmama izin verdiler. Ancak Post’un daha katı bir etik politikası vardı. Böylece Mayıs 2013’te kalan 56 Bitcoin’imi ortalama 112 dolara sattım. Sonunda ilk 700 dolarlık yatırımı 11.000 dolardan fazlaya çevirdim. Peki Washington Post BTC milyoneri olmamı engelledi mi? Açıkçası bugüne kadar 56 Bitcoin’in tamamını tutacağımın garantisi de yoktu. Muhtemelen biraz satardım. Ama sanırım şimdikinden daha adil bir sayıya sahip olurdum.”

rethinking


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık! Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD Bankaları Kripto paralar için dijital birim kuruyor

Büyük ABD bankası, kripto paralar için dijital birim kuruyor