Bitcoin rallisi başlıyor mu?

Bitcoin rallisi
Piyasada Bitcoin rallisi beklentisi yükseliyor

Kripto para piyasası, geçtiğimiz hafta oldukça dalgalı bir seyir izledi. Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Bitcoin Cash gibi büyük kripto paraların başı çektiği piyasa hacmi, 340 milyar dolar ile 380 milyar dolar arasında seyrettiği gözlendi. Piyasanın gündeminde ise Bitcoin rallisi var.

Geçtiğimiz hafta işlemlerine göre kripto para piyasası 350 milyar dolar seviyesinin altına düştükten sonra küçük bir toparlanma kaydetti. Kısaca, Bitcoin 8.320 dolar seviyelerini gördü. Ethereum’un fiyatı ise tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,400 dolar seviyesinin oldukça altında olan 637 dolar seviyelerini gördü. Örneğin, Aralık 2016’da, Bitcoin’in satış hacmi 800 doların altına kadar gerilemişti. Ancak, 2017 yılının hemen başlarında, 4.000 dolara yükseldi. Aynı yıl içerisinde ise Bitcoin’in 19.000 dolar fiyatına çıktığına şahit olduk.

Piyasa, Bitcoin rallisi için müsait hale geliyor

Bitcoin’in günlük işlem hacmi, üst üste birkaç gün boyunca 5 milyar dolarlık bir bölgenin nispeten altında kaldı. ABD Doları’na birebir oranında destek veren bir kripto para olan Tether‘ın yüksek hacmi ise dikkat çekicidir. Dünyanın en büyük kripto döviz işlem platformlarındaki birçok trader, Tether’i hedge etmek için kullanır. Bu durum dikkate alındığında ise kripto para birimlerinin değerinin ABD dolarına karşı hedge edildiği Tether, piyasanın volatilitesinin bir temsili olarak düşünülebilir.

Raporlama sırasında, Tether’ın günlük işlem hacmi, Litecoin’inkinden yaklaşık dört kat daha yüksek ve Ethereum’unkinden 800 milyon dolar daha yüksek olan 2,3 milyar dolar seviyesinde kalıyor.

Piyasada kripto para yatırımcılarının itibar ettiği analist olan Crypto Rand, Bitcoin’in “Misery Endeksi” nin Bitcoin yatırımcıları için bir satın alma fırsatı olduğunu belirtiyor. Son altı yılda, satış hacimlerindeki çarpıcı artışa sahip olan Bitcoin, büyük düzeltmelerle toparlanmaya devam etti.

Örneğin, Aralık 2016’da, Bitcoin’in satış hacmi 800 doların altına kadar gerilemişti. Ancak, 2017 yılının hemen başlarında, 4.000 dolara yükseldi. Aynı yıl içerisinde ise Bitcoin’in 19.000 dolar fiyatına çıktığına şahit olduk.

Fiyatlar analiz edilirken, Bitcoin ve diğer ana kripto para birimlerinin fiyatının aşırı derecede değişken olmasına neden olan ana faktörleri de dikkate almakta fayda vardır. Mt. Gox Bitcoinlerinin, 1,5 milyar dolar üzerinde satışı, bu faktörlerden biri olarak görülebilir. Bu gibi durumlar ise kripto piyasasının gelişmesini engelliyor.

Eğer Mt. Gox satışları kripto döviz piyasasının düşmesinin nedeni ise, bu durum kısa vadede karşılanabilir. Böylece, piyasa, kripto para borsalarındaki milyonlarca dolar değerinde Bitcoin’in kamu piyasasındaki ucuzlayan fiyatından etkilenmez.

Satış hacmi düştükçe, büyük kripto paralara olan talep tekrar yükselecektir. Talebin artması Mt. Gox Bitcoinlerinin satışlarının durması ile denk geliyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında piyasanın bir Bitcoin rallisi görmesi muhtemel gibi gözüküyor.

Ethereum ve alternatif kripto paralar

Aşırı dalgalanmaların olduğu bir dönemde, Bitcoin, diğer ana kripto paralarını ve daha küçük tokenleri aşma eğilimindedir. Yayın saatimize göre geçtiğimiz 24 saat içinde Ether’in fiyatı yaklaşık yüzde 6 oranında artarken, Bitcoin yüzde 11 gibi bir oranda hızlı bir yükseliş ile haftaya başladı.

Geçtiğimiz hafta büyük kazanç kaydeden EOS ve Tron gibi tokenleri de, Ethereum eğilimini takiben 24 saat içinde sırasıyla, yüzde 7,40 ve yüzde 12 civarında artış gösterdi.

Vinny Lingham gibi bazı yatırımcılar, Eter’in fiyatının kısa vadede daha iyi performans göstermesini beklerken, Ethereum, son birkaç hafta içinde Bitcoin’den çok daha kötü performans gösterdi. Yatırımcıların büyük bir kısmı hala yeni gelenlerin diğer varlıklardan önce, Bitcoin ticaretine gireceğinden emin olmaya devam ediyor.

ccn

 

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance