Bitcoin patenti almak isteyen girişimcilerin sayısı arttı

Bitcoin patenti almak isteyen girişimcilerin sayısı arttı

Bitcoin Haberleri
10 Ocak 2018 tarafından Neşe Yavuz
2
Bitcoin patenti başvurularında artış yaşanıyor. Girişimciler son günlerde büyük yükseliş yakalayan Bitcoin adıyla marka alabilmek için birçok başvuru yapmaya başladı. Çok yakın zamanda “Bitcoin cafe”, “Bitcoin deterjan”, “Bitcoin şampuan” markalı ürünleri çevremizde görmeye başlayabiliriz. Özellikle son dönemlerde yatırımcısına büyük kazanç sağladıktan sonra dikkatleri üzerine çeken kripto para birimi Bitcoin, hayatımızda başka alanlarda yer alacak. Bitcoin’e
bitcoin patenti

Bitcoin patenti başvurularında artış yaşanıyor. Girişimciler son günlerde büyük yükseliş yakalayan Bitcoin adıyla marka alabilmek için birçok başvuru yapmaya başladı. Çok yakın zamanda “Bitcoin cafe”, “Bitcoin deterjan”, “Bitcoin şampuan” markalı ürünleri çevremizde görmeye başlayabiliriz.

Özellikle son dönemlerde yatırımcısına büyük kazanç sağladıktan sonra dikkatleri üzerine çeken kripto para birimi Bitcoin, hayatımızda başka alanlarda yer alacak. Bitcoin’e yatırım yapmadan da para kazanmanın yolunu arayan girişimciler Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Türk Patent ve Marka Kurumu’na 33 başvuru yaptı. İlk olarak 2013’te yapılan başvuru kurum tarafından reddedildi. Ancak girişimciler kurumun kapısını aşındırmaya devam etti. Aynı yıl, “Koruyucu amaçlı olanlar hariç her türlü malzemeden yapılmış iç-dış giysiler, çoraplar, yak giysileri, baş giysileri” üretiminde markayı kullanmak için başvuran kişinin tescili talebi kabul edildi. Hayvan ve insanlar için medikal ürünler ve ilaç üretimi için tescil başvurusunda bulunan da var karton kutu yapmak için de. Özellikle geçtiğimiz yılın son aylarında marka tescil için başvuranların arttığı görüldü.

Bitcoin patenti başvurusu bazı sektörlerde kabul edilmiyor

Tekstil sektöründe faaliyet göstermek için şirket adında “Bitcoin” ekleyerek başvuru yapan işadamı üç aylık bir onay sürecine girdi. Türk Patent ve Marka Kurumu benzerlik araştırmasından sonra Resmi Marka Bülteni’nde onay yazısı yayınlayacak. Ancak tüm başvurular da onaydan geçmiyor. Mesela inşaat hizmetleri, inşaat araç – gereçlerinin ve iş makinelerinin kiralanması hizmetleri için kuruma gelen şirketin başvurusu reddedildi.

Bitcoin ismiyle banka tescili

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Merkez Bankası’nın para birimi olarak görmediği Bitcoin için Türkiye’de faaliyet gösteren bir banka da marka tescil başvurusu yaptı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Türk Patent ve Marka Kurumu başvuruyu onayladı. Banka kendine ait dijital bankacılık hizmeti veren platformunun adını da tescil işlemine ekledi. Banka, spor müsabakalarına giriş sağlayan kartları da temin ediyor.

Sözcü / Bora Erdin

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

İlgili postlar

Add a comment