in

Bitcoin opsiyonlarındaki açık pozisyonlar tüm zamanlar rekoru kırdı!

Büyük borsalarda tutulan Bitcoin miktarı son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi
Büyük borsalarda tutulan Bitcoin miktarı son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi

Bitcoin opsiyonlarındaki açık pozisyonlar bu hafta yeni rekor seviyelere yükseldi. Ancak cuma günü bu opsiyonların 1 milyar dolarlık önemli bir kısmı sona erecek. Bunun yeni bir oynaklık dönemini tetikleme ihtimali üzerinde duruluyor.

Skew veri kaynağına göre, 28 Ağustos’ta 1,14 milyar dolarlık açık pozisyonlardan yaklaşık %53 artışla 2.14 milyar dolar değerinde rekor bir opsiyon sözleşmesi açıldı. Çarşamba günü, açık pozisyonlar 2,03 milyar dolardı. Önceki rekor düzey olan 2,11 milyar dolara 30 Temmuz’da ulaşılmıştı.


Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya daha önce önceden belirlenmiş bir oranda alma veya satma hakkı veren ancak yükümlülük vermeyen türev sözleşmeleri olarak kullanılabiliyor. Alım opsiyonu sahibine satın alma hakkı verirken satma opsiyonu sahibine satış hakkı veriyor.

Bitcoin opsiyonları açık pozisyonları grafiği

Dünyanın en büyük kripto opsiyon borsası Deribit, Salı günü 2,11 milyar dolarlık toplam açık pozisyonun %75’ini tek başına çekiyordu. Bu miktar 1,6 milyara tekabül ediyor.

CME ise açık pozisyonların %13’ünü oluşturuyor.

Açık pozisyonlar yeni rekor seviyelere yükselirken, alım satım hacimleri ay boyunca 100 milyon ila 200 milyon dolar aralığında çoğunlukla sabit kaldı.

Bu haberin yazıldığı sırada kripto türevleri araştırma firması Skew tarafından sağlanan verilere göre, cuma günü büyük borsalarda (Deribit, CME, Bakkt, OKEx, LedgerX) sona erecek 1 milyar doları aşan 89.100 opsiyon sözleşmesi var.

Bunun yeni bir oynaklık dönemine yol açabileceği üzerinde ciddi görüşler söz konusu.

coindesk


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2017 zirvesinde görülen metrik canlandı! Borsalara Bitcoin gönderen adresler…

2017 zirvesinde görülen metrik canlandı! Borsalara Bitcoin gönderen adresler…

1 Kasım Chainlink ve Dash analizi: LINK ve DASH'te sıradaki yön ne olacak?

24 Eylül Chainlink fiyat analizi: LINK için beklenen seviyeler ve önemli noktalar