in ,

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi alarm verdi! İki yıldır ilk kez…

Korku / Açgözlülük endeksi en son Nisan 2020'de görülen seviyelere düştü
Korku / Açgözlülük endeksi en son Nisan 2020'de görülen seviyelere düştü

Son Bitcoin çöküşü pazar yapısına önemli zararlar verdi ve en büyük altcoinleri uzun yıllardır görmedikleri düşük seviyelere çekti. Piyasa dipten büyük oranda toparlanmış olsa da bu çöküşün arka planı, sektörde daha fazla zararın olabileceğini düşündürüyor.

Korku ve açzözlülük endeksi iki yıldır ilk kez bu seviyede

Bu büyük düşüş, yatırımcı hissiyatının da düşmesine neden oldu. Korku ve açgözlülük endeksi, yatırımcıların şu anda “son derece büyük bir korku” içinde olduğunu gösteriyor.


Her ne kadar bu durum Bitcoin’in dipte olduğu anlamına gelmese de, tarih, kripto para biriminin buradan yükselebileceğini gösteriyor.

Bu haberin yazıldığı esnada Bitcoin, mevcut 5 bin 400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kripto para piyasaları kötü çöktü

Geçtiğimiz haftanın son saatlerinde görülen ve Bitcoin’i bu yükseklerden 3 bin dolar seviyelerine çeken düşüş, hisse senedi piyasasında görülen büyük çöküşle birlikte ortaya çıktı.

Bu düşüş trendi, BitMEX’teki bir dizi tasfiye ile devam etti ve bu da boğaların yoğun satış baskısına karşı savunmasını inanılmaz derecede zorlaştırdı.

Bitcoin nereye gidiyor?

Görünüşe göre Bitcoin 5.000 ile 5.800 dolar arasında bir konsolidasyon aşamasına giriyor. Bu iki seviye, oynaklık dönemini takip eden süre içinde BTC’nin ticaret yaptığı iki seviye.

Bitcoin’in son düşük seviyelerinin uzun vadeli bir dip noktası olup olmadığını belirlemeye çalışırken akılda tutulması gereken ilk faktör, yatırımcıların korkusunun şu anda piyasa bir dip oluşturduğunda görülen seviyelerde olması.

Tanınmış kripto para analisti ve Amsterdam Menkul Kıymetler Borsası’nın eski tam zamanlı trader’larından Micahël van de Poppe, paylaştığı son tweet’inde bu faktörden bahsetti. Poppe, bu seviyede bir korkunun en son 2018 sonundaki çöküşte yaşandığını ifade etti.

Bu seviyeleri endekste son gördüğümüze örnekler: Şubat 2018, 6.000 dolara düşüş. Nisan 2018, yeni düşüş. Kasım-Aralık 2018, 3.000 dolara düşüş.

Tarihsel emsal geleceğe dair yeterli içgörüyü sağlarsa, BTC buradan sonra bir miktar yükselişe geçebilir.

newsbtc

Uzman görüşleri ve analiz: Bitcoin bu çöküşten kalkabilecek mi?


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ABD’den peş peşe gelen açıklamalar Bitcoin için yükseliş dönemini başlatabilir mi?

ABD’de hangi başkan adayı kripto para sektörü için daha iyi?

Balinaların Bitcoin düzeltmelerindeki rolünü bu analist açıkladı – işte ayrıntılar

Balinalar hareketlendi: Milyonlarca dolarlık Bitcoin taşındı!