in , ,

Bitcoin hash oranı tarihin en büyük gerilemesini kaydetti: Sebebi ne?

Bitcoin hash oranı tarihin en büyük gerilemesini kaydetti: Sebebi ne?
Bitcoin hash oranı tarihin en büyük gerilemesini kaydetti: Sebebi ne?

Kripto Para Haber – Yeni blokları çıkarmak için kullanılan bilgi işlem gücünü ifade eden Bitcoin hash oranı, Mayıs ayındaki zirvesinden beri %50 geriledi.

The Block’s Data Dashboard’dan elde edilen verilere göre, hash oranı 14 Mayıs’ta görülen 180 EH/s’den şu anki değeri olan 90 EH/s’ye inmiş vaziyette.


Bu düşüş nedeniyle, Bitcoin hash oranı en son Mayıs 2020’de görülen seviyelere geri döndü. Aynı zamanda uzun vadeli yükseliş eğilimine önemli ölçüde karşı çıkan oran, tarihteki en büyük düşüşünü yaşamış oldu.

Bitcoin hash oranı neden düşüyor?

The Block’un bildirdiğine göre düşen hash oranının ana nedeni, Çin’in Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısı olarak görülüyor. Geçen ay Çin Devlet Konseyi toplantısının ardından Çin genelindeki bölgeler madencilerin faaliyetlerini durdurmaları için bildiriler yayımlamaya başladı. Bu da Çin’in hash oranına katkısında büyük bir düşüşe yol açtı.

Diğer bir etki de Nisan ayındaki 63.500 dolarlık zirve fiyatından şu anki 35.300 dolarlık fiyatına düşen BTC oldu. Bu durum Bitcoin madenciliğini daha az kârlı hale getirdi.

Bitcoin hash oranı, düşüş ile ilgili tek Blockchain ölçümü değil.

Bitcoin ağındaki günlük işlem sayısı, Temmuz 2018’den bu yana görülmeyen seviyelere indi. Gösterge tablosuna göre, günde sadece 200.000 işlem yapılıyor (ortalama olarak son yedi gün içinde).

Nisan 2020 seviyelerine dönse de ağdaki aktif adres sayısında da düşüş oldu. Günlük etkin adreslerin sayısı günde 1,23 milyondan 765.000’e düştü ve her gün çok daha az sayıda yeni adres oluşturuluyor.

Ağın kullanımını daha ucuz hale getirmesine rağmen, Bitcoin işlem ücretleri de artık çok daha ucuz. Nisan ayında işlem başına 54 dolarlık zirveden günde ortalama 7 dolara dek geriledi.

theblockcrypto


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin grafiğinde kritik gösterge açığa çıktı: Sırada ne var?

Ünlü analist Cantering Clark’a göre Bitcoin’in iyileşmesi ne kadar sürecek?

Uniswap, Coinmarketcap ile Entegre Edilen İlk DEX Oldu

Uniswap, Coinmarketcap’e entegre edilen ilk DEX oldu