in

Bitcoin bir felakete mi hazırlanıyor? Duygu analizinden çarpıcı veriler geldi

Şubat ve Haziran grafikleri arasında büyük benzerlik: "Bitcoin çökebilir!"
Şubat ve Haziran grafikleri arasında büyük benzerlik: "Bitcoin çökebilir!"

BTC’nin son birkaç aydır iyi bir performans gösterdiği inkâr edilemez. Mart ayında 3.700 doların görüldüğü çöküşten beri Bitcoin %150’nin üzerinde toplandı ve sadece iki hafta önce 10 ayın en yüksek seviyesi olan 10.100 dolara ulaştı.

Bu ralli, Twitter ve diğer sosyal medya ağlarında uçsuz bucaksız bir olumlu yorum akışına sebep olurken boğa duygusu ağır basan kripto para yatırımcılarında güçlü bir artışa sebep oldu.


Bitcoin çevresindeki heyecan büyük bir felaketin yaklaştığını mı gösteriyor?

Ancak analistler, Bitcoin sahiplerinin bugün sahip oldukları iyimserliğin kısa vadede BTC için felakete yol açabileceğini belirtti. Kripto analiz şirketi TIE tarafından paylaşılan verilere göre, Bitcoin sosyal medya duyguları göstergesi (30 günlük ortalama), 2017’den beri “en yüksek” değerine ulaştı.

Bu eğilimin yükselmesi, yatırımcı güveninin artması sebebiyle Bitcoin’e daha fazla para aktığı anlamına geliyor.

Grafikte görülebileceği gibi, TIE’nin duyarlılık göstergesindeki artışın rallinin zirvesine denk geldiği birkaç durum söz konusu. Bunun kesinlikle mükemmel bir korelasyon olmadığını söyleyebiliriz ancak Bitcoin eğiliminin geçici olarak tükenmiş olabileceğini ortaya koyduğu aşikar.

Korku ve Risk İştahı Endeksi de benzer veriler ortaya koyuyor

Kripto para yatırımcılarının artan iyimserliği; yatırımcıların psikolojilerini, piyasa momentumunu, sosyal medya trendlerini, anketleri ve Google Trendler’i araştıran tescilli bir endeks olan Bitcoin Korku ve  Risk İştahı Endeksine de yansıdı.

Bir kripto para birimi trader’ının belirttiği gibi, endeks son zamanlarda iki ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Evet, endeks henüz göstergenin “risk iştahı” tarafında değil, ama TIE’nin duyarlılık göstergesi gibi, analistler de Korku ve Risk İştahı Endeksi’nin yükselmesinin fiyatın zirve yaptığı dönemlerle örtüştüğünü keşfettiler.

bitcoinist

Bitcoin için sırada ne var? Tanınmış trader’lardan BTC tahminleri


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Binance üç yıl aradan sonra Çin’e geri döndü!

Binance üç yıl aradan sonra Çin’e geri döndü!

Dev kripto para borsası yarışma başlattı: Toplam ödül 205 bin dolar

Dev kripto para borsası yarışma başlattı: Toplam ödül 205 bin dolar