in

Binance’ten inanılmaz başarı: Çalınan fonların yüzde 99,9’unu geri aldılar

Binance
Binance, coin teminatlı vadeliler pazarı genişletiyor… İşte yeni eklenen altcoinler

Binance Security, DeFi alanında gerçekleştirilen bir hırsızlık vakasında fonların %99,9’unu kurtarmayı başardı. Borsa, yatırımcıları bu alana yatırım yaparken ekstra dikkatli olmaya da çağırdı.

Binance 345 bin doların neredeyse hepsini kurtardı

Önde gelen kripto para borsası Binance, Wine Swap adlı otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) tarafından yürütülen bir dolandırıcılık neticesinde çalınan 345.000 dolarlık fonun neredeyse tamamının kurtarılmasını sağladı.


Basın açıklamasında popüler borsa, Wine Swap’ın Binance Smart Chain’de bir AMM platformu olarak 13 Ekim 2020’de piyasaya sürüldüğünü paylaştı. Ancak ürün piyasaya sürüldükten sadece bir saat sonra arkasındaki ekip 345 bin dolarla ortadan kayboldu.

119 adrese 19 çeşit token gönderilmiş

Binance, Wine Swap ekibini zincir üzerindeki BSC adresleriyle tanımladı ve 119 farklı adrese toplam 19 farklı token gönderildi.

Dolandırıcılık gerçekleştirildiğinde, sözleşmede kalan fonlar (0xa1eaB5F255DD77fED0D8ea81748422ca7ab0eDc4) oluşturucunun adresine (0x4BA023aA9196a354C008aD595F67e268420b7005) aktarıldı.

Binance’in güvenlik ekibi işlemleri takip etti ve küçük bir kısmın iki dijital varlık borsasında bittiğini fark etti. Bu noktada neredeyse tüm fonlar zaten stabilcoin idi ve Binance Coin (BNB), Ethereum (ETH) ve Chainlink’e (LINK) dönüştürüldü.

Dolandırıcı korkup iş birliği yaptı

14 Ekim’de, güvenlik ekibi planın failini belirledi ve temasa geçti. Binance’e göre, ifşa edilmeyen dolandırıcı “olası sonuçlardan kaçınmak için hızlı bir şekilde iş birliği yaptı.”

Bu nedenle, güvenlik ekibi faille birlikte çalıştı ve ilk çalınan 345.000 doların %99,9’unu kurtardı. Borsa, fonların orijinal tokenlere dönüştürüldüğünü ve etkilenen tüm kullanıcıların önümüzdeki birkaç gün içinde iade alacaklarını iddia etti.

DeFi alanında dikkatli olun

Binance açıklaması, yukarıda açıklanan geliştirmeden birkaç çıkarımı da vurguladı. Merkezisiz finans (DeFI) ekosistemi son birkaç aydır patlama yaşıyor. Ancak bu muazzam büyüme, “her bir projenin meşruiyetini doğrulamayı” zorlaştırıyor.

Güvenlik ekibi her zorluğun üstesinden gelme sözü vermesine rağmen, yatırımcıları çeşitli projelere fon ayırmadan önce araştırmalarında daha da dikkatli olmaya çağırdı.

Wine Swap fonlarının başarılı bir şekilde kurtarılmasına rağmen, bu tarz dolandırıcılıklarda benzer mutlu sonların “çok nadir” olduğu belirtiliyor.

Bu yazı ilk olarak Cryptopotato’da yayımlanmıştır.


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

JP Morgan'dan coşturan Bitcoin tahmini geldi

Bitcoin tarihte ilk kez 100 gün üst üste 10.000 doların üstünde

4 Kasım Chainlink fiyat analizi: LINK fiyatı için sırada ne var?

4 Kasım Chainlink fiyat analizi: LINK fiyatı için sırada ne var?