Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Bitcoin şikayeti yok

başbakan yardımcısı mehmet şimşek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkında açıklamalarda bulundu. Şimşek bu tür para birimlerinin nasıl sınıflandırılacağına dair henüz bir anlaşmaya varılamadığını ifade ederek; kurumlara da dolandırıcılık hususunda herhangi bir ihbar ya da şikayetin gelmediğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, kaç farklı kripto para birimi olduğu, kripto paralarla yapılan yatırımların Türk lirası hacmi, bu paralarla yapılan dolandırıcılığın önlenmesi ile yapılan çalışmalar ile ilgili yazılı soru önergesini Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yanıtladı.

Mehmet Şimşek imzası ile gönderilen yanıtta, kripto paraların, oluşturulmalarında kullanılan kriptografik algoritmalara atıfla bu isimle anılmakta olduğu, genel anlamıyla dağıtık kütük (dtstributed ledger) veya öbekzinciri (Blockchain) teknolojileri ile işleyen sistemler olduğu ifade edildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Küresel bir uzlaşma yok

Vekil Sezgin Tanrıkulu’nun yazılı soru önergesine cevap veren Mehmet Şimşek şu ifadeleri kullandı:

Ancak, Bitcoin ve benzeri uygulamaların ne olarak sınıflandıracağı konusunda küresel düzeyde halen bir uzlaşıya varılmamıştır. ABD, Çin, ingiltere, Rusya, Almanya, Kanada gibi ülkelerde bu teknolojilere yönelik bazı düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemelerde bahse konu teknolojiler emtia, sanal emtia, özel para, parasal hizmet, sanal varlık ve hesap birimi-özel para gibi farklı başlıklar altında sınıflandırılmıştır.

Şimşek, Türkiye’de de kurumlar tarafından çalışmalar yürütüldüğünü dile getirerek şunları söyledi:

Diğer ülkelerdeki bu gelişmeler kurumlarımız tarafından yakından takip edilmekte olup, bahse konu teknolojilerin olası riskleri ve getirilen üzerinde de kurumlarımızca çalışmalar yapılmaktadır. Öte yandan, bahse konu teknolojilere yönelik BDDK ve SPK tarafından bazı girişimler gerçekleştirilmiştir. BDDK 2013 yılında yapılan resmi açıklamada, özellikleri açısından bu teknolojilere en yakın varlık çeşidi olan ve ülkemizde 20.06.2013 tarih ve 6493 sayılı ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında söz konusu teknolojilerin elektronik para olmadıkları ve bu çerçevede 6493 sayılı Kanuna tabi olmadıkları duyurulmuştur.

Şimşek: Şikayet yok

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanıtında şöyle devam edildi:

 Değerlendirmeler sonrasında kripto paralar ile ilgili işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı. Kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerektiği belirtilmiştir. Aynı toplantıda bahse konu teknolojilere ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun da oluşturulmasına karar verilmiştir. Bununla beraber, mevcut durumda kripto paralarla yatırımlar sonucunda dolandırıcılık mağduru olunduğuna yönelik olarak Kurumlarımıza intikal eden herhangi bir ihbar/şikayet bulunmamaktadır.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Binance