in

Avrupa Merkez Bankası yöneticisinden dijital euro ve CBDC açıklaması

Avrupa Merkez Bankası yöneticisinden dijital euro ve CBDC açıklaması
Avrupa Merkez Bankası yöneticisinden dijital euro ve CBDC açıklaması

Kripto Para Haber – Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, bugün dijital euro projesi ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Panetta’ya göre dijital euro, mahremiyet kaygılarını büyük bir teknoloji şirketi tarafından çıkarılan bir stablecoin’den daha iyi koruyabilir.

“Dijital euro, mahremiyeti stablecoin’lerden daha iyi korur”

Financial Times’ta bugün yayımlanan bir röportajda ECB yöneticisi, şunları söyledi:


”Merkez bankası dijital ödemelere dahil olursa, mahremiyet daha iyi korunacak  çünkü biz özel şirketler gibi değiliz. Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda ticari bir çıkarımız yok.”

Geçen ay, Facebook destekli Diem Association, sabit parasının pilot versiyonunun yolda olduğunu söyledi. FT’ye göre Panetta, eski adı Libra olan Diem’i “istikrarsız bir kripto para” olarak nitelendirdi.

Buna karşılık, ECB’nin dijital eurosu, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olacak. Halen geçici bir plan gibi görünse de ECB Başkanı Christine Lagarde’a göre dijital euronun geliştirilmesi en az dört yıl sürebilir. Panetta, kripto paranın tasarım aşamasının bile yalnızca iki yıl süreceğini söyledi.

“CBDC’lere dikkat edin”

ECB iki hafta önce hükümetlere CBDC’lere dikkat etmelerini tavsiye etmişti.

2 Haziran tarihli bir raporda ECB, CBDC’lerden çekinen hükümetlerin finansal sistemlerini ve parasal özerkliklerini “gelecekte potansiyel olarak yapay para birimleri sunan yabancı teknoloji devlerine” maruz bırakma riskini taşıdığını söyledi. Raporda Diem’den söz edilmedi.

ECB’nin tüketici verilerine özel bir şirket gibi vahşi yaklaşmayacağını söyleyen Panetta, “Ödeme gerçekleşecek, ancak ödeme zincirindeki hiç kimse tüm bilgilere erişemeyecek.” dedi.

Kripto para birimlerinin aksine, CBDC’ler genellikle merkezsiz niteliği taşımıyorlar. Nisan ayında ECB, CBDC planları hakkında kamuoyunu araştırırken ankete katılanların yarısının Blockchain’in taklitlerle başa çıkabileceğini ve teknik aksaklıkları çözebileceğini düşündüğü ortaya çıktı.

decrypt


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


aydın escort

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SHIB fiyat analizi: Shiba Inu haftalık flamasında kırılma bekleniyor

Shiba Inu yükselecek mi? Teknik göstergeler ne anlatıyor? SHIB analizi

Pantera CEO suna göre Bitcoin satın almak için doğru zaman ne zaman?

Pantera CEO’suna göre Bitcoin satın almak için doğru zaman ne zaman?