in ,

Avrasya Blockchain Zirvesi, İstanbul’da gerçekleşti

Avrasya Blockchain Zirvesi, İstanbul'da gerçekleşti.
Avrasya Blockchain Zirvesi, İstanbul'da gerçekleşti.

Türkiye’den ve dünyadan uzmanların, Blockchain endüstrisinin geleceğini değerlendirdiği Avrasya Blockhain Zirvesi (Eurasia Blockchain Summit), 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Türkiye’den ve dünyadan liderleri, sektör profesyonellerini, yatırımcıları ve girişimcileri İstanbul’da buluşturan zirve, katılımcılardan büyük ilgi gördü.  

Alanında bölgenin en büyük buluşmalarından olan ve 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen Zirvede iki gün boyunca kriptopara teknolojileri, blockchain’in potansiyeli ve geleceği, Doğu ve Batı blockchain uygulamalarındaki farklılıklar, genç nesillerin şişli genç escortbu alanda eğitilmesinin önemi gibi konular tartışıldı.


Bu yıl ilk kez düzenlenen Zirve, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yrd. Sayın Çetin Ali Dönmez, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Bürosu Baş Proje Yöneticisi Ahmet Cüneyt Selçuk ve Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Proje Direktörü Onur Cem Gökmen’in yanı sıra, yurtdışından ve Türkiye’den alanında uzman konuşmacıları ağırladı.

Zirvenin ilk günü, Kemer Partners Kurucu Ortağı Cenk Erkin’in açılış konuşmasıyla başladı. Erkin konuşmasında, her geçen gün gelişen Blockchain sisteminin Türkiye için en değerli teknolojik gelişmelerden biri olduğundan ve özellikle gençlerin konuyla ilgili eğitilmesinin öneminden bahsetti.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, Sayın Çetin Ali Dönmez
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, Sayın Çetin Ali Dönmez

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yrd. Sayın Çetin Ali Dönmez, zirvede yaptığı konuşmada, ülkemizin yeni dönem sanayi stratejisinde Blockchain gibi trend değiştirici teknolojilere yer verildiğinden söz etti. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Bürosu Baş Proje Yöneticisi Ahmet Cüneyt Selçuk ise “Türkiye: Erken Dönem Yatırımlarının Hedefi” başlıklı konuşmasında Türkiye’nin yatırım ortamıyla ilgili bilgiler verdi. Bir ülkeyi erken dönem yatırımları açısından çekici kılan faktörleri sıralayan Selçuk, destekleyici bir ekosistemin hayati bir öneme sahip olduğunu kaydetti.

Zirvede Blockchain teknolojisinin eğitim sistemine dahil edilmesinin önemi vurgulandı

Zirvenin iki gün süresince gerçekleşen; Türkiye’nin global Blockchain pazarında nasıl bölgesel bir merkez haline geldiğinden, Türkiye’nin genç nüfusunun bu konumlandırmadaki büyük etkisinden, birlikte hareket edildiğinde yalnızca bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin değil tüm ekosistemin büyüyeceğine dair konulardaki çarpıcı tartışmalar, katılımcıların ve basının büyük ilgisini gördü.

Cornell Üniversitesi, Profesör Emin Gün Sirer
Cornell Üniversitesi, Profesör Emin Gün Sirer

Zirvede ayrıca; Blockchain’in geleneksel finans kurumlarında kullanımı, Türkiye’de yatırım, geleneksel girişim sermayelerinin neden kripto paraya yatırım yapmaya başladığı, inovasyonda startup’ların önemi, bankacılık sektörünün blockchain teknolojisini nasıl kullanacağı gibi konular farklı oturumlarda tartışıldı. Zirvenin önemli başlıklarından bir diğeri, yeni nesilde Blockchain eğitiminin geliştirilmesi ve blockchain eğitiminin nasıl şekilleneceği oldu.

Yurtiçi ve yurtdışı endüstri liderlerinin yeni bakış açılarını tartıştığı, ülkemizin bu yeni trendden nasıl faydalanabileceği hakkında fikirlerin paylaşıldığı zirvede; devletlerin ve merkez bankalarının blockchain hakkındaki görüşleri, sektöre dair gelecek tahminleri, Türkiye’nin finansal geleceğine yatırımın önemi, üniversitelerde Blockchain eğitiminin desteklenmesi gibi birçok konuda ilham veren konuşmalar yapıldı.

Dünyadan Blockchain ve kripto teknolojilerinin uzmanları İstanbul’daydı

Avrasya Blockhain Zirvesi, iki gün boyunca Blockchain alanında dünyanın en önemli isimlerinden Türk bilgisayar bilimcisi Emin Gün Sirer, Proof of Capital CEO’su Chris McCann, Ethereum Topluluk Fonu Genel Müdürü Qj Wang gibi isimleri ağırladı.

Ahmet Cüneyt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Bürosu Baş Proje Yöneticisi
Ahmet Cüneyt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Bürosu Baş Proje Yöneticisi

Zirve’nin diğer konuşmacıları arasında CoinShares Stratejilerden Sorumlu Üst Yöneticisi Meltem Demirörs, Huobi Group CEO’su Livio Weng, Huobi Group CFO’su Chris Lee, Eski SPK Başkanı Prof. Dr. Vedat Akgiray, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) CEO’su Soner Canko, SabancıDx CEO’su Burak Aydın, Boğaziçi Venture CEO’su Barış Özistek, Proof of Capital CEO’su Chris McCann, Turkcell Dijital İş Servisleri Genel Müdürü Hakan Erkan ve Menapay CEO’su Çağla Gül Şenkardeş gibi isimler yer aldı.

Avrasya Blockhain Zirvesi, kurumsal finansmandan uluslararası ticarete kadar pek çok sektörde danışmanlık hizmetleri sağlayan Kemer Partners tarafından düzenlendi. Zirve, dünyanın önde gelen blokchain şirketi Huobi Group tarafından desteklendi.

Zirveye dair sosyal medya hesaplarını takip etmek için:

Twitter: https://twitter.com/eb_summit

Instagram: https://www.instagram.com/eurasiablockchain

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Circle ve Poloniex yollarını ayırdı.

Circle ve Poloniex yollarını ayırıyor: ABD’li müşterilere bir darbe daha

Madenciler bir bir kepenk indiriyor! Bitcoin tehlikede mi?

Bitcoin madenciliği çevreye gerçekten zararlı mı?