youtube
'Aşırı korku' kripto piyasalarını yönetiyor:
'Aşırı korku' kripto piyasalarını yönetiyor:

‘Aşırı korku’ kripto piyasalarını yönetiyor: Bu yatırımcılar için bir fırsat mı yoksa bir uyarı işareti mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Haber – Kripto paralar için mevcut piyasa hissi, ‘aşırı korku’ bölgesinde kalmaya devam ediyor, ancak bu mutlak kötü olarak görülmüyor. Aslında, bu tutum tam olarak yatırımcıların ‘dipten satın alma’ göstergelerinden biri olarak kabul ediliyor..

‘Aşırı korku’, Bitcoinko, Ethereum, Solana ve diğerleri gibi kripto para birimlerini düşük fiyatlarla satın alma fırsatı olarak lanse ediliyor, böylece fiyatlar toparlandığında yatırımcılar daha büyük kârlar için bunları satabiliyorlar.

‘Extreme fear’ is ruling the crypto markets — is this an opportunity or a warning sign for investors?

Korku, belirsizlik ve şüphe, (FUD) enflasyon, likidite ve ne olduğuna dair endişeler arasında küresel ekonomiyi ele geçirmesiyle yeni yılda en büyük kripto paraları çift haneli rakamlarla aşağı çekmesiyle başlad. İlk haftadan bu yana kripto piyasası genel olarak düşüş eğiliminde.

‘Extreme fear’ is ruling the crypto markets — is this an opportunity or a warning sign for investors?

6 Ocak 2022’de piyasa genelinde yaşanan düşüşte, ilk 10 kripto para biriminin hiçbiri satışlara direnemedi. Resim, sabit paralar hariç ilk 10 para biriminin yedi günlük grafiğini gösteriyor.

cryptolegions

İşte burada Korku ve Açgözlülük Endeksi (FIG) devreye giriyor. Bir adım geri atılmasına, daha geniş pazar hakkındaki görüşlerinin doğru olup olmadığını teyit etmesine ve hissi verilerden ayırmasına yardımcı oluyor. Bu aracın yapımcıları, aşırı tepkiyi önlemeye yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Endeks seviyelerine karşı piyasa duyarlılığı:

25 Aşırı Korku Altında

26-49 Korku

50 Nötr

51-74 Açgözlü

75-100 Aşırı Açgözlülük

Korku her zaman kötü bir şey değil

Biraz korku, pişmanlık duyabileceğiniz yatırımlardan kaçınmak için iyidir, ancak piyasa çapında genel bir irrasyonel korku bazen tam tersi anlamına gelebilir – yani, düşen fiyatlar kripto varlıklarını beklenenden daha düşük bir fiyata satın almak için bir fırsat olabilir. Yatırımlarının geri dönüşünü beklemeye istekli olan deneyimli tüccarlar bunu “düşüşten satın almak” için bir fırsat olarak adlandırıyor.

Genel olarak, kripto pazarında korkuya neden olan faktörler arasında haberlerden gelen FUD, kripto varlık fiyatlarındaki açıklanamayan düşüşler ve ‘Noel Rallisi’ gibi tezahür etmeyen tarihsel kalıplar yer alıyor. Bu sefer, haberlerden gelen FUD, COVID-19’un omicron varyant virüsünden kaynaklandı ve hükümetler tarafından onu kontrol etmek için atılan adımlar – olası kilitlenmeler ve pandemi kötüleşirken çalışanların tekrar çalışmasının istenmesi gibi.

Ayrıca, yeni yıl başlayana kadar yılın sonunda bir hafta boyunca yükselen kripto para fiyatlarının gösterdiği bir ‘Noel Rallisi’ son üç yıldır görülüyor, ancak 2021 sonunda görülmedi.

Kripto para piyasalarında korkuyu tetiklediği ve bunun sonucunda kripto para fiyatlarındaki düşüşlere neden olduğu bilinen bir diğer faktör, “balinaların” yani büyük kripto varlık sahiplerinin varlıklarının bir kısmını satmasıdır.

Balinalar tarafından yapılan bu tür işlemlerin, daha küçük yatırımcılar tarafından kurulan borsalarda otomatik alım ve satım emirlerini tetiklediği bilinmektedir.

‘Extreme fear’ is ruling the crypto markets — is this an opportunity or a warning sign for investors?

2017’nin başından itibaren her Noel, 2021’in Noel kısa rallisi dışında Bitcoin değerini artıran uzun bir Noel Baba rallisi gördü.

Açgözlülük, FOMO’ya teslim olmanız gerektiği anlamına gelmez

‘Aşırı korku’ kulağa ‘dipten satın alma’ daveti gibi gelse de, bu yalnızca dijital varlıkları uzun süre elinde tutacak olanlar için geçerli olabilir. Daha kısa getiri ufkuna sahip yatırımcılar, geri durmak ve kaybetme korkusuna (FOMO) direnmek isteyebilir. Öte yandan, piyasadaki baskın duygunun ‘açgözlülük’ olması, fiyatların ‘tüm zamanların en yüksek’ değerlerine yaklaştığı anlamına gelebilir. Böyle bir zamanda, kripto portföyleri hedeflenen kazançlarına ulaşmış olanlar, bu kazançları satmayı ve gerçekleştirmeyi seçebilirler.

2021’de görülen yükseliş göz önüne alındığında, para yöneticilerinin kripto para piyasalarının 2022’de bir düzeltmeye ihtiyacı olduğunu söylediği aktarıldı.

‘Extreme fear’ is ruling the crypto markets — is this an opportunity or a warning sign for investors?

Not: Yukarıdaki Bitcoin için FGI duyarlılık grafiği. Zirveler, aynı zaman diliminde Bitcoin tarafından görülen gerçek fiyat artışlarını yakından takip eder.

Kaynak: Alternatif.me

‘Extreme fear’ is ruling the crypto markets — is this an opportunity or a warning sign for investors?

businessinsider


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin