in , ,

Anadolu Üniversitesinde düzenlenen panele ”Kripto paraların geleceği” konu oldu

Kripto paraların geleceği
Kripto paraların geleceği

Anadolu Üniversitesinde düzenlenen panelde ”Kripto paraların geleceği” de konuşuldu. Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından “Dijital Paraların Geleceği ve Turizm” konulu panel, 7 Mart Çarşamba günü Anfi 1’de gerçekleştirildi. Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıdvan Kozak moderatörlüğünde, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Muhasebe ve Finansman Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Temizel ve 2014 yılından bu yana Kripto Paralar Eğitimi veren Onur Gözüpek konuşmacı olarak yer aldı.

”Kripto Paraların geleceği”nin de konuşulduğu panelde, Doç. Dr. Fatih Temizel, Turizm sektörünün bu işin neresinde konumlanabildiğiyle ilgili olarak Kripto paraların nasıl doğduğu, doğmasını gerektiren ihtiyaçların ne olduğu, doğduktan sonra piyasa tarafından aniden neden kabul gördüğü, farklı kesimler hangi ihtiyaçla ve hangi motivasyonla buna eğildiği ile ilgili bilgiler verdi. Ayrıca Temizel, Kripto paralar içinde Bitcoin’in yer aldığını belirterek:


“Bitcoin, Kripto paraların ya da Blockhain’in aslında çok küçümsenmesi demek. Yaklaşık 1400 tane Bitcoin benzeri para birimi var. Bitcoin aslında bu piyasanın en tanınanı en reklamı yapılanı. Esas temel zemin ise Blockhain Teknolojisi.” dedi.

2014 yılından bu yana Kripto para sektörünün içinde olan ve bu konuyla ilgili eğitim veren Onur Gözüpek, Kripto para nedir, bunun finansal boyutları nelerdir ve Turizm sektörü ile kripto para arasındaki ilişki hakkında bilgiler verdi. Dijital paranın Bitcoin’le hayatımıza girdiğini ifade eden Gözüpek, Bitcoin’den öncede elektronik paralar olduğunu fakat uzun sürmediğini söyledi. Gözüpek sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü bu paranın uzun süreli devamını sağlayacak güvenlik unsuru yoktu. Bizim bildiğimiz anlamda ilk Kripto para olan Bitcoin bunu ortadan kaldırdı. Blok zinciri teknolojisini kullandı. Sahibi ve merkezi otoritesi olmayan gücünü kullanıcılardan alan en önemlisi eşler arası ödeme yöntemi olarak ortaya çıktı. Dünya genelinde kullanılabilecek Kripto paralar için güvenlik altyapısını sağladı.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tel aviv, konferans, blockchain, bitcoin, düzenleme, hukuk

Tel Aviv şehrindeki konferansta, kripto paralar hukuk çerçevesinde masaya yatırılacak

Reuters

Reuters kripto para birimleri için hamle yaptı