featured

AMD Kripto Para Madencileri İçin Yeni Bir Yazılım Geliştirdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para sektöründe kazanç elde etmenin birkaç yolu var; alım-satım (trade), ileriye dönük yatırım, arbitraj, madencilik (mining) v.b. Her biri ayrı ayrı bilgi birikim, tecrübe ve araştırma isteyen yöntemler olsa da, sektör meraklılarının en çok hayallerini süsleyeni madencilik diyebiliriz.

Kripto para madenciliği, ilgili dijital paranın açık kaynak kodlu (Blockchain) Blok zincirini kullanarak, yeteri donanıma sahip bilgisayarla ev ortamında dahi yapılabiliyor. Sıfırdan bir dijital parayı evinizde üretebiliyor ve onu borsadaki kurundan satabiliyor olmanız, kripto para sektörünün en büyük nimetlerinden birisi. Ancak bu o kadar da kolay bir işlem değil. Popülerliği artan madencilik dolayısıyla piyasada madencilik için uygun ekran kartı bulmak en büyük problemlerin başında geliyor.Özellikle yaygınlaşan ethereum madenciliği, piyasalarda kart stoklarının tükenmesine neden olmuş, hatta bir dönem kara borsaya düşmeleri dahi gözlemlenmişti.

Haziran ayı başlarında Amd, yaptığı bir açıklamada;  yeni GPU serilerine, kripto para madencilerinden ciddi bir talep olduğunu ancak yine de önceliklerinin oyun pazarı olduğunu belirtmişti.

AMD, sitesinde yaptığı açıklamada “Radeon Software Crimson ReLive Edition Beta for Blockchain Compute” şeklinde isimlendirdiği, blockchain işleme için özel çıkarttğı bu yazılımı beta yani deneme seviyesinde ortaya koyduğunu ve yazılımın odak noktasının madencilik esnasında en yüksek verimle çalışmasını sağlamak olduğunu belirtti.

AMD madencilik konusunda yükselen talepler ile birlikte bu şekilde bir güncellemenin gelmesi gerektiğinin farkına varmış görünüyor. Geçtiğimiz ayın sonunda AMD CEOsu Lisa Sun:

“Kripto paralara bağlı olarak ekran kartlarımıza yüksek talepler görüyoruz. Ancak şunu söylemek önemli, bizim gelecek planlarımızda kripto paralar yoktu. Ve biz bu durumu uzun vadeli büyüme aracı olarak görmüyoruz. Blockchain teknolojileri hakkında gelişmeleri izlemeye kesinlikle devam edeceğiz.”

şeklinde bir açıklama yapmıştı. Ardından AMD bu konuda pek ilgi göstermiyor gibi görünse de çıkartılan yazılım, aslında AMD’nin madenciliğe karşı boş düşünceler beslemediği aşikàr. AMD’nin bu hareketi, madencilik yapan müşterilerini en azından kısa vadede elinde tutmak istediğini gösteriyor. AMD yazılımı beta olarak yayınladıklarını ve daha fazla güncelleme, geliştirme, hata geliştirmesi yapacaklarını belirterek de yakın gelecekte bu strateji ile devam edeceklerini gösterdi.

EKRAN KARTI PİYASASI VE MADENCİLİK

Bariz bir şekilde görülüyor ki hem AMD hem de bir diğer ekran kartı üreticisi Nvidia son aylarda yaşanan ekran kartı talebindeki artıştan memnun. Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang ise geçen hafta yaptığı açıklamada:

“Kripto para ve Blockchain hayatımızda olmaya devam edecek. Zamanla daha da büyüyecekler. Piyasaya yeni kripto paraların gireceği de oldukça açık. GPU’lar da kriptografi de harika ve oldukça iyi konumlandırılmış.

 Coin Telegraph

koinbulteni

 Binance

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin