in , ,

ABD enflasyon rakamları ve potansiyel bir dolar likidite sıkışıklığı Bitcoin fiyatı için kriter olabilir

ABD enflasyon rakamları ve potansiyel bir dolar likidite sıkışıklığı Bitcoin fiyatı için kriter olabilir
ABD enflasyon rakamları ve potansiyel bir dolar likidite sıkışıklığı Bitcoin fiyatı için kriter olabilir

Kripto Para Haber – Bitcoin yükseliş trendi, geçen haftaki çift haneli fiyat düşüşünün ardından ivme kaybetti. Bitcoin fiyatı için yakın vadeli beklentileri Salı günkü ABD enflasyon raporuna bağlı olabilir.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para, geçen hafta %11 düşüş ve bugün %3 daha düşerek ortalama 44.500 dolardan işlem görüyordu. Bu, Mayıs ayından bu yana bir haftadaki en yüksek yüzdeli düşüşü kaydettik.


Bitcoin fiyatı 44k – 48k bandında konsolide oluyor

Coinbase Institutional’a göre, Bitcoin fiyatı için ani yükseliş görünümü, geçen haftaki düşüşle zayıfladı ve kripto para şu an için 44.000 ila 48.000 dolar arasında konsolide oluyor. Yani yatay hareket ediyor.

Bazı grafik uzmanları daha derin bir düşüş konusunda endişeli çünkü grafik yapısı şu anda Bitcoin’in Nisan ayının ikinci yarısındaki çift haneli düşüşünden sonra gözlemlenene benziyor.

Salı (yarın günü saat 18:00 UTC’de (21:00 TSİ) yayınlanması planlanan Ağustos ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamının yıllık bazda %5’in üzerinde çıkması durumunda, uzun süreli bir satış gelebilir. Çünkü bu durum, Federal Rezerv‘in likiditeyi artıran varlık alımlarını azaltmaya başlama planlarını hızlandırabilir.

Bitcoin’in Mayıs ortasında 58.000 $’dan 30.000 $’a kayması, 12 Mayıs’ta yayınlanan resmi verilerin ABD TÜFE’sini üç yılın en yüksek seviyesinde göstermesinin ve düşüş korkularını tetiklemesinin ardından gerçekleşti. Satış aynı zamanda Çin’in kripto para birimleri üzerindeki baskısı ve kripto para madenciliğinin olumsuz çevresel etkisine ilişkin endişeleriyle aynı zamana denk geldi.

QCP Capital Telegram kanalında şunu yazdı:

Enflasyon her zamanki gibi kilit nokta olmaya devam ediyor – özellikle baz etkileri sona erdiğinde ve TÜFE baskıları Fed için gerçek yıldan yıla resmi yansıtmaya başladığında. Muhtemelen, baz etkilerinin en kötüsü, [aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi] artık kendi seyrini sürdürüyor. Enflasyon buradan %5’in üzerinde kalırsa, şahinler kesinlikle endişelerini dile getirmeye başlayacaklar.

fxsoriginal
ABD TÜFE: Baz etkilerinin en kötüsü, rotasını çizmiş görünüyor. (Bloomberg, QCP Capital)

Birkaç Fed üyesi şimdiden şahin görüşüne saihp ve bu yıl daralmaya başlamaya istekli olduklarının sinyalini verdiler. Bazı gözlemciler olası bir daralmanın dördüncü çeyrekte dolar likiditesinde önemli bir düşüşe yol açacağından ve ABD Hazinesinin borç tavanından sonra kasasını (Hazine Genel Hesabı veya TGA) doldurmak için daha fazla tahvil ihraç etmesiyle aynı zamana denk gelebileceğinden endişe duyuyor.

Wall Street Journal’a göre, ABD hükümeti nakit sıkıntısı çekebilir ve Ekim ortası ile Kasım ortası arasında borç tavanına ulaşabilir. Fed’in aynı zamanda daralmaya başlaması bekleniyor.

Nordea Bank analistleri Cuma günü yayınlanan haftalık araştırma raporunda şunları yazdı:

ABD Hazinesi, TGA’nın yeni ‘denge seviyesi’ 800 milyar USD civarında göründüğü için bir borç tavanının askıya alınmasından sonra nakit dengesini muhtemelen hızlı bir şekilde yeniden inşa edecek. Bu, risk iştahı için iyi bir haber olarak görülmeyen mevcut senaryoya kıyasla neredeyse 600 milyar ABD doları tutarında net likidite çekilmesi anlamına geliyor.

 

fxsoriginal
ABD Hazinesi dördüncü çeyrekte dolar likiditesini çekecek. (Nordea, Makrobond)

Bitcoin ve diğer geleneksel piyasa riski varlıkları, Fed’in teşvik programının getirdiği likidite tufanı sayesinde son 18 ayda yükseldi. Bu nedenle, Messari’den Mira Christanto’ya göre, Fed’in daralması ve ABD Hazinesi eylemleri nedeniyle bir likidite sıkışıklığı, genel olarak varlık fiyatları ve özellikle de Bitcoin üzerinde baskı oluşturabilir, çünkü kripto piyasalarındaki sermayenin baskın karakteri hızlı hareket etmesi ve aşırı tepki verme eğiliminde.

En iyi yatırım bankaları, önümüzdeki haftalarda piyasa riskinden kaçınmanın güçleneceğini öngörüyor. Avustralya Finans İncelemesine göre, Morgan Stanley ABD hisse senetlerinin yıl sonuna kadar %15 kadar düşmesini beklerken, Bank of America %6’lık bir düşüş öngörüyor.

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards görüşleri ise şu şekildeydi:

Bir borsa düşüşü, bitcoin etrafındaki düşüş baskılarına katkıda bulunabilir. Dünya hala Bitcoin’i riskli bir varlık olarak görüyor. 2021’deki hemen hemen her Bitcoin düzeltmesi, -%2 veya daha fazla bir S&P500 düzeltmesiyle ilişkilendirildi.  S&P 500, geçen hafta Bitcoin %11 düşerken  %1,69 oranında geriledi.

fxstreet


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tehlike çanları çalıyor: Bitcoin ağının enerji tüketimi artıyor

Tehlike çanları çalıyor: Bitcoin ağının enerji tüketimi artıyor

Tezos fiyat analizi: XTZ boğaları fiyatı daha da yukarı taşıyabilir mi?

Tezos fiyat analizi: XTZ boğaları fiyatı daha da yukarı taşıyabilir mi?