22 Ocak Bitcoin fiyat analizi: BTC kritik destek noktasında

22 Ocak bitcoin
22 Ocak Bitcoin fiyat analizi: BTC kritik destek noktasında

22 Ocak Bitcoin fiyatı için kritik noktalar:

  • Bitcoin dün yatay görünümünü korurken üst bölgede 3.550 dolar seviyesini geçemedi. (Binance verileri)
  • İçinde bulunduğu kanalın alt bandı olan 3.510 dolar seviyesi ise Bitcoin için önemli bir destek noktası.
  • Yatay fiyat hareketlerinde ise kısa vadeli yüksek volatiliteli bazı hareketler dikkat çekiciydi.

22 Ocak Bitcoin fiyat hareketleri

Bitcoin 20 Ocak tarihinden beri yatay pozisyonda bir kanal hareketi içinde bulunuyor. Yaklaşık 45 dolarlık bir aralıkta salınım gösteren Bitcoin, yeni günde de henüz bu kanalın sınır çizgileri üzerinde bir saatlik kapanış yapmış değil.

Teknik olarak görülen bu desen, piyasanın bir beklenti içinde olduğu izlenimini veriyor. Eğer durum böyle ise kripto para piyasaları için önemli olabilecek bir olay sonrası BTC/USD paritesinin içinde bulunduğu kanal çizgilerinden önemli bir kopma yapma ihtimali yüksek duruyor.

22 Ocak sabah görünümüne baktığımızda ise Bitcoin’in şu an kanalın alt çizgisi olan 3.510 dolar sınırına yakın hareket ettiğini görüyoruz. Bu destek seviyesi savunulabilirse BTC yeniden yukarı ivmelenerek bu sefer 3.550 dolar direnci test edebilir.

Mevcut destek ve direnç noktaları dışında bir saatlik fiyat kapanışı ise Bitcoin fiyatının saatlik kapanış yaptığı yönde hızlı hareketlerini görebiliriz. Bu yüzden işlemlerde bu noktalara dikkat edilmesinde fayda var.

Diğer yandan dikkat çeken bir ayrıntı ise sabahın erken saatlerinde görülen yüksek ve kısa süreli volatilite. Sabah 7 sularındaki (UTC+3) Bitcoin fiyat hareketlerinde paritenin bir dakika gibi oldukça kısa bir sürede yaklaşık 90 dolar kadar yukarı hareket etmesi ani bir hareketlenmeye yol açtı. Fakat hemen ardından BTC/USD paritesi normal seyrine devam etti. Bu hareket piyasanın yukarı yönlü bir nabzını ölçmek için girilen bir takım alım işlemleri ile alakalı olabilir.

Bitcoin için önemli teknik göstergeler

4 saatlik BTC/USD paritesinde;

  • MACD, negatif bölgede bulunuyor. Fakat yukarı yönlü bir ivme göstermesi dikkat çekici.
  • Aşırı satım bölgesinde yatay hareket eden stokastik RSI, bu bölgeden yukarı doğru hareket etmesi yükseliş için tetikleyici olacaktır.
  • RSI ise 36 seviyesi ile negatif bölgedeki konumuna devam ediyor. Bir yükseliş trendini teyit etmemiz için RSI’nin 50 seviyesinin üzerinde yukarı yönlü hareketlerini görmemiz gerekiyor.

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir