in , ,

16 Mayıs Bitcoin analizi: BTC düşmeye devam edecek mi?

16 Mayıs Bitcoin analizi: BTC düşmeye devam edecek mi?
16 Mayıs Bitcoin analizi: BTC düşmeye devam edecek mi?

Son 24 saat içerisinde Bitcoin büyük bir fiyat düzeltmesi yaşadı. Son 10 gün içerisinde ikinci defa 10 bin dolar seviyesiyle savaşan BTC 800 dolar düşerek 9.112 dolar düzeyine indi.

Bir önceki analizimizde 9.800 ila 10.000 dolar aralığını Bitcoin için gerçek test olarak nitelendirmiştik. Halving’den bu yana parabolik hareketin yavaşlamasının aslında iyi olduğu söyleyebiliriz zira bu tarz hareketlenmelerin sonrasında neler olduğunu pek çok kez deneyimledik.

Bazı iyi haberler var: Aşağıdaki grafikte görülebileceği gibi, Bitcoin 4 saatlik grafikte MA-50 (pembe çizgi) ile birlikte %38,2 Fibonacci düzeltme seviyesini korudu. BTC 9.112 dolara düşse de mumların gövdeleri 9.300 dolar desteğini korumayı başardı.

Bu durum düzeltmenin sona erdiğini ve BTC’nin 8.000 dolar seviyelerine düşme riskinin ortadan kalktığını göstermiyor. Ancak boğaların hâlâ aktif olduğunu ve yeni bir yükseliş için gereken gücü sağlayabileceklerini gösteriyor. 9.200 – 9.300 dolar seviyelerinin korkulacak bir aralık olmadığını, olağan bir düzeltme olduğunu ifade etmemiz mümkün.

  • Toplam Piyasa Değeri: 258 milyar dolar
  • Bitcoin Piyasa Değeri: 173,5 milyar dolar
  • BTC Hakimiyet Endeksi: %67,2

Bitcoin için destek ve direnç seviyeleri

Bu satırları yazarken, Bitcoin 9.400 – 9.500 dolarlık birleşme bölgesinde işlem görüyor. İlk direnç seviyesi, 4 saatlik grafikte kırmızı olarak işaretlenmiş 9.630 dolar civarında yatıyor.

Yukarı yönlü bir kopma durumunda bir sonraki direnç seviyesi 9.800 dolar. Yükseliş sürerse perşembe gününün en yüksek seviyesi 9.950 – 10.000 dolar, güçlü bir direnç seviyesi olacak.

Kırılma aşağı yönlü gerçekleşirse ilk destek 9.300 dolar. Ardından 9.100 dolar geliyor ki bu dünün en düşük fiyatı. Düşüş sürerse eskiden direnç olan 8.850 – 8.900 dolar aralığı desteğe dönüşecektir. Düşüş iyice derinleşirse 8.650 dolar ve 8.400 dolar seviyelerinde molalar görebiliriz.

Bitcoin için teknik göstergeler ne diyor?

Günlük grafiğin RSI göstergesine baktığımızda düşüş eğilimi görüyoruz. RSI 65-66 civarında yükselen trend çizgisine ulaştı.

Geçen ayın ortalama hacim seviyelerine baktığımızda, perşembe günkü fiyat artışına rağmen, hacim seviyelerinin halving de dahil olmak üzere mayıs ayının en yüksek hacim günlerinden çok daha düşük olduğunu görebiliriz.

4 saatlik grafik

1 günlük grafik

Bu yazı ilk olarak Cryptopotato’da yayımlanmıştır.

2020 Bitcoin halving öncekilerden neden farklı?


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
15 Mayıs Ethereum ve Ripple analizi

15 Mayıs Ethereum ve Ripple analizi

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin ilgisi zirve yaptı! Yükseliş sinyali mi?

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin ilgisi zirve yaptı! Yükseliş sinyali mi?