16 Mart Bitcoin fiyat analizi: BTC yükseliş eğilimi devam eder mi?

bitcoin
BTC Fiyatı 100.000 dolara ne zaman ulaşabilir? İşte çeşitli yatırımcıların paylaştığı farklı formasyonlar

16 Mart Bitcoin fiyat analizi öncesi dünün görülen kritik noktalara değinmek gerekirse; BTC’nin dün güne 3.877 dolar seviyesinde başladıktan sonra düşük volatil işlemlerle 3.940 dolara kadar yükseldiğini gördük.  Gün içi ikinci direnç seviyesi olarak tespit ettiğimiz bu noktada Bitcoin, biraz zorlandıktan bir miktar geriledi.

Gün kapanışının ise pivot bölgenin üzerinde olumlu şekilde gerçekleşmesi sonrası Bitcoin yeni güne hızlı bir başlangıç yaparak başladı.

16 Mart Bitcoin fiyat analizi

3.920 doların üzerinde başlayan alış işlemleri, Bitcoin’in hızlı bir şekilde yüzde 3’ün üzerinde artış ile 4.055 dolar seviyesine yükselmesini sağladı. Bu seviyede satıcılar ile karşılaşan BTC/USD paritesi bir miktar gerilemeye girerek yazım esnasında 4.000 dolar seviyesine tutunma çabası gösteriyordu.

Piyasa sermayesindeki bu hızlı artış Bitcoin’in önemli bir psikolojik direnç seviyesi 4.000 doları elde etmesine neden olurken günlerdir baskı yediği 3.900 doların üzerine çıkması piyasa için olumlu bir algı oluşturmuş gözüküyor.

Her ne kadar 4.000 dolar seviyesi şu an önemli bir destek noktası gibi gözükse de bugün için belirlediğimiz 3.980 dolar direncinin hızlı yükseliş sonrası bir destek noktasına dönerek önemli bir seviye haline geldiğini görüyoruz.

Düzeltme hareketinin devam ederek 4.000 doların altına sarkması durumunda yükseliş ivmesinin devamı için 3.980 doların üzerinde bir kapanış oldukça önemli olacaktır.

Yükselişin devam etmesi ile Bitcoin fiyatının bundan sonraki ana hedef noktaları geçtiğimiz Şubat ayında test edilen 4.100 dolar ve 4.200 dolar seviyeleri olabilir. Bu hareketin başlaması için Bitcoin’in hafta sonu yukarıda belirttiğimiz destek seviyeleri üzerinde kalması önemlidir.

16 Mart Bitcoin teknik göstergeleri

4 saatlik BTC/USD paritesinde;

Dün pozitif bölgeye çıkan MACD göstergesinin bu son yükseliş için tetikleyici olduğu görülüyor. VE son görünümde ise MACD’nin yükseliş eğilimini desteklemesi de dikkat çekici bir nokta. Ayrıca günlük görünümde de MACD göstergesi pozitif bölgenin hemen başında. Bitcoin günü artıda kapatırsa bu konum yükselişin devamı için önemli bir gösterge olacaktır. Zira Şubat ayı başında benzer bir görünüm veren MACD, Bitcoin’in 3.450 dolardan 4.200 dolara kadar yükselişini temsil etmişti.

Stokastik RSI ise mevcut yükseliş sonrası aşırı alım yapıldığına dair sinyaller üretiyor. Bu noktalarda finansal varlıklarda bir düzeltme beklenebilir. Buna göre ise 4.000 doların altına sarkma olabilecekken önemli destek seviyeleri (4.000 ve 3980 dolar) Bitcoin’in yönü için belirleyici olacak gibi.

RSI ise 75 seviyesi ile aşırı alımı işaret ederken aynı zamanda güçlü bir trend oluşumunu da destekler nitelikte. Günlük görünümde de olumlu bir sinyal veren RSI ve stokastik RSI, görülebilecek bir düzeltme hareketine karşılık orta vadede yükseliş yönlü hareketler göstermeye devam ediyor.

En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yapıyor olduğunuz yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım, nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Siz Ne Düşünüyorsunuz?


Binance