in , ,

10 Mayıs Bitcoin analizi: BTC için beklenen seviyeler, teknik göstergeler, destek ve direnç seviyeleri…

10 Mayıs Bitcoin analizi: BTC için beklenen seviyeler, teknik göstergeler, destek ve direnç seviyeleri...
10 Mayıs Bitcoin analizi: BTC için beklenen seviyeler, teknik göstergeler, destek ve direnç seviyeleri...

Bitcoin halving’e artık sadece iki gün kala BTC’nin son yıllardaki en kötü günlerinden birine tanık olduk. Dün 10.000 doların kırılmasına an meselesi gözüyle bakılırken başlayan derin çöküş kripto parayı 8.000 dolar seviyesine indirdi. Bir noktada günlük mum neredeyse %20’ye ulaştı. Günün Bitcoin analizi ile sizlerleyiz.

Halving’in yaklaşması uzun süredir yatırımcılar arasında çok olumlu bir havaya sebep olmuş olsa da son 24 saatte duygu bunun tam tersine evrildi. Zira fiyat çöküşü panik satışlara yol açtı. Sadece bir buçuk ay önce, 12 Mart tarihinde BTC bir günde %50’den fazla kaybettiğinde panik satışların nelere yol açabileceğini hep birlikte görmüştük.

Sadece 1-2 gün önce BTC 10.000 doların üstüne çıkmak için çok büyük bir savaş veriyordu. Birkaç kez bu seviye ihlal edilmesine karşın tam manasıyla baraj kırılamadı ve ivme kayboldu. Gerçek test aralığının 9.800 ila 10.000 dolar aralığındaki direnç seviyesi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Yukarı ve aşağı yönlü baskı çok kuvvetli durumda. Grafiğe bakıldığında BTC 12 Mart çöküşünden gelen V şekli iyileşmesinden bu yana önemli bir düzeltme görmedi. Bu nedenle bir düzeltme bekleniyordu ve bunun acımasız bir düzeltme olması güçlü bir olasılık olarak görülüyordu..

Aşağıdaki günlük grafikte görülebileceği gibi, bugünün en düşük seviyesi olan 8.000 dolarlık bölge, hem 200 hem de 100 günlük hareketli ortalamayı içeriyor.

  • Toplam Piyasa Değeri: 242 milyar dolar
  • Bitcoin Piyasa Değeri: 162,3 milyar dolar
  • BTC Egemenlik Endeksi: %67

Bitcoin analizi: Teknik göstergeler ne diyor?

Destek ve direnç

Bu haberin yazıldığı esnada Bitcoin 8 bin dolarlık destek bölgesinden kurtuldu ve şu anda 8.600 dolarlık destek ile 9 bin dolarlık direnç arasında işlem görüyor.

8.600 dolarda tutunamazsa ve aşağı yönlü gidişat devam ederse bir sonraki destek 8.400 dolar ve ardından yukarıda açıklandığı gibi 8 bin dolar olabilir. Düşüş sürerse %38,2 Fibonacci düzelme seviyesi olan (12 Mart’tan bu yana) 7.700 dolar yatıyor. Çöküş daha da derinleşirse bir sonraki destek 50 günlük hareketli ortalama çizgisi (pembe çizgi) ile birlikte 7.400 dolarda yer alıyor.

Eğer düşüş durdurulabilirse ve yön yukarı çevrilirse 9.000 doların kırılmasıyla bir sonraki direnç seviyeleri 9.130 (%61,8 seviyesi) ve 9.400 – 9.500 dolar (önceki en yüksek) olacaktır.

Günlük RSI

RSI acımasız düşüşü yansıtıyor ancak momentum göstergesi şu anda 50 seviyesini koruyor. RSI, orta vadeli artan trend çizgisinin olduğu 64-65 seviyelerinde ivme kazanmaya çalışacak.

4 saatlik Bitcoin grafiği

1 günlük Bitcoin grafiği

Bu yazı ilk olarak Cryptopotato’da yayımlanmıştır.

Bitcoin neden düştü? Düşüşü tetikleyen 3 temel sebep


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Bitcoin neden düştü? Düşüşü tetikleyen 3 temel sebep

Bitcoin neden düştü? Düşüşü tetikleyen 3 temel sebep

2020 Bitcoin halving öncekilerden neden farklı?

Bitcoin halving’e saatler kaldı! Fiyatla ilgili dikkat edilmesi gereken 4 faktör