in

1 milyar dolar daha tasfiye edildi: Bitcoin neden aşırı fiyat hareketleri görüyor?

1 milyar dolar daha tasfiye edildi: Bitcoin neden aşırı fiyat hareketleri görüyor?
1 milyar dolar daha tasfiye edildi: Bitcoin neden aşırı fiyat hareketleri görüyor?

Kripto Para Haber – Yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri bir kez daha silindi.

Yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmeleri, büyük sarsıntıdan bir gün sonra 13 Ocak’ta tasfiye edildi. Sürekli likidasyon döngüsü, kripto para piyasasında aşırı volatiliteye ve büyük fiyat dalgalanmalarına neden oluyor.Vadeli işlem tasfiyesi nedir ve neden bu kadar çok Bitcoin pozisyonu tasfiye ediliyor?

Bitcoin vadeli işlemler piyasasında, tarderlar Bitcoin’e karşı veya Bitcoin için bahis oynamak için ek sermaye ödünç alırlar. Bunun teknik terimi kaldıraçtır ve traderlar yüksek kaldıraç kullandıklarında, tasfiye eşiği daha sıkı hale gelir.

Örneğin, bir trader ilk sermayenin 10 katını ödünç alırsa, ters yönde %10’luk bir fiyat hareketi pozisyonun tasfiye edilmesine neden olur. Tasfiye edildiğinde, pozisyon değersiz hale gelir ve ilk sermayenin tamamı kaybedilir.

Bitcoin 12 Ocak’ta 41.000 $ ‘dan 30.500 $’a % 25’lik büyük bir düşüş gördüğünde, yaklaşık 2 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmeleri tasfiye edildi.

Ancak 24 saat içinde 1 milyar dolarlık sözleşme daha tasfiye edildi. Yine de, 32.000 $ ile 35.500 $ arasındaki aralık dışında büyük bir fiyat dalgalanması yoktu.

Veriler, birçok traderın 30.500 $’dan toparlandıktan sonra pozisyonlarını long odaklı BTC’ye yükselttiğini gösteriyor. Bu nedenle, Bitcoin 35.500 $’a yükseldikçe, birçok short kontrat tasfiye edildi.

Short sözleşmelerin kademeli tasfiyesi, büyük olasılıkla BTC’nin 30.500 $’dan 35.500 $’a kadar hızlı %20’lik rahatlama rallisinin arkasındaki ana nedenidir.

Piyasa, son iki haftaya göre daha az kaldıraçlı. Vadeli işlem fonlama oranı %0.01 ile %0.05 arasında hareket ediyor, bu da alıcıların hala piyasanın çoğunluğunu temsil ettiği ancak piyasaya hakim olmadığı anlamına geliyor.

Karşılaştırıldığında, Bitcoin 40.000 $’ın üzerindeyken, vadeli işlem fonlama oranı sürekli olarak %0.1 ila %0.15 arasında kaldı. Bu, piyasanın alıcılar ve aşırı büyümüş traderlar tarafından ezildiği anlamına geliyor.

Kuşkusuz aşırı volatilite elverişli olmasa da, aşırı kaldıraçlı bir piyasanın sarsılması sağlıklı bir durum ve rallinin devamı için gerekli.

cointelegraph


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GateHub, Ripple'ın yasal sorunlarına rağmen XRP'yi desteklemeye devam edecek

GateHub, Ripple’ın yasal sorunlarına rağmen XRP’yi desteklemeye devam edecek

Ripple’ı zor günler bekliyor: Binlerce satıcı artık XRP'yi kabul edemeyecek

Ripple’ı zor günler bekliyor: Binlerce satıcı artık XRP’yi kabul edemeyecek